Çin Başbakanı Vergi İndirimi Çağrısında Bulundu

Çin Başbakanı Vergi İndirimi Çağrısında Bulundu

Bu hafta Çin Başbakanı Li Keqiang, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi yeni COVID-19 salgınlarının etkileri ve derinleşen emlak kriziyle boğuşurken daha fazla vergi indirimi çağrısında bulundu.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Pekin’deki bir toplantıda finans ve vergi yetkililerine verdiği demeçte, hükümetin Xinhua Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, “Ülkemiz ekonomisi yeniden aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya” dedi.

Çin Başbakanı: Ekonomik İstikrar İçin Vergi İndirimi Gerekiyor

Li Keqiang, “İlk çeyrekte istikrarlı bir ekonomik başlangıç ​​sağlamak ve makroekonomiyi istikrara kavuşturmak için vergileri ve [idari] ücretleri daha da azaltmak gerekiyor.” dedi.

Li Keqiang’ın sözleri, Pekin’in büyüyen ekonomik sorunlar karşısında politikalarına yaklaşımını yeniden gözden geçirdiğinin en son kanıtı. Geçen ay yapılan önemli bir toplantıda, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve ülkenin üst düzey liderliğinin diğer üyeleri, 2022 için en önemli öncelikleri olarak “istikrar”ı belirttiler. Bu, “sermayenin düzensiz genişlemesini sınırlamanın” ana gündem olduğu bir yıl öncesine göre çok önemli bir geri dönüş olduğu söylendi.

Çin ekonomisi bu yıl yavaşlama ihtimaliyle karşı karşıya olduğu için hükümet, tüketici harcamalarını teşvik etmenin ve önemli bir iş kaynağı olan hizmet sektörünü ayakta tutmanın yollarını arıyor olabilir. Lee konuşmasında, başlangıçta 2021’in sonunda sona eren küçük işletmeler ve tek mal sahipleri için vergi kredilerinin uzatılması gereğini vurguladı.

Hizmet sektörünün de belirli vergi indirimlerine ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi. İnsanlar evde daha fazla zaman geçirdikçe ve restoranlara, seyahatlere ve diğer boş zaman aktivitelerine daha az para harcadıkça, koronavirüs pandemisi sektörü sert vurdu.

Caixin / Markit tarafından Perşembe günü yayınlanan özel bir araştırmaya göre, son veriler Çin’in hizmet sektöründeki faaliyetin Aralık ayında bir önceki aya göre arttığını gösterdi. Ancak pandemiyi çevreleyen belirsizlik, ticari güven üzerinde baskı oluşturuyor ve duyarlılık 15 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Capital Economics ekonomistleri Çarşamba günü yayınlanan bir araştırma notunda, “Tüketici harcamalarındaki toparlanma, 2021’in sonlarında tekrarlayan Covid-19 salgınları nedeniyle yavaşladı ve bu da yerel kısıtlamalara ve haneler arasında daha geniş bir ihtiyat duygusuna yol açtı. Bu model, özellikle daha fazla aktarılabilir seçenek dolaşırsa, 2022’ye kadar devam edecek.” denildi.

Li, şirketler sektörü için “genel istikrarın” önemini vurgulayarak, hükümetin şirketlere yardım etmek için kemerlerini sıkması gerekiyor” dedi.

Derinleşen Emlak Sorunu

Çin ekonomisi, tekrarlayan Covid-19 salgınlarının, emlak sorunlarının ve özel sektörü sert şekilde vuran düzenleyici baskıların yüküyle boğuşuyor.

Yetkililer, koronavirüs vakalarındaki ani artışın ardından kuzeybatıdaki büyük bir sanayi merkezi olan Xi’an’da yakın zamanda sıkı karantinalar uyguladı. Hükümet şu anda vakalarda bir düşüş bildiriyor olsa da, katı Covid-19 kısıtlamaları endüstri üzerinde zararlı bir etki yarattı. Dünyanın en büyük iki çip üreticisi, bellek çipi sıkıntısı ve üretimin durdurulması korkularına yol açan operasyonel sorunlar konusunda uyardı.

Bu arada, 2020’de yürürlüğe giren emlak şirketleri için yeni kurallar, ülkenin zaten çok fazla borçlu olan en büyük geliştiricilerinin karşılaştığı sorunları daha da kötüleştirdi. Çin’in GSYİH’sının yaklaşık üçte birini oluşturan gayrimenkul, şu anda büyük endüstri oyuncularının çöküşün eşiğinde olduğu daha derin bir gerileme içinde görünüyor.

Çin şirketlerinin küresel piyasalardaki değerini bir trilyon dolardan fazla azaltan teknoloji, eğitim ve eğlence sektöründeki bir yıllık düzenleyici baskı, birçok şirkette büyük işten çıkarmalara neden oldu ve istihdam sektörü üzerinde ek baskı yarattı.

Tüm bunlar, dünyanın çoğuna yayılan yeni bir Omicron koronavirüs çeşidi tehdidiyle birleştiğinde, Çin hükümetini 2022’de ekonomisini en iyi nasıl destekleyeceğini düşünmeye sevk ediyor.

Dünya Bankası yakın zamanda Çin’in 2022 büyüme tahminini %5.4’ten %5,1’e düşürdü. Çin’in uluslararası yaptırımların uygulanmasından sonra ülke ekonomisinin sadece %3,9 büyüdüğü ve 1990’dan bu yana ikinci en yavaş büyüme oranı oldu. Çin ekonomisi 2020 yılında ise %2,2 büyümüştü.