Çin Emlak Krizi Küresel Ekonomiyi Etkiler Mi?

Çin Emlak Krizi Küresel Ekonomiyi Etkiler Mi?

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Biden yönetiminin Çin emlak krizine ve bu riskin Çin düzenleyici otoriteleri tarafından izlenmesine yakından dikkat ettiğini söyledi. 

Çin’de gayrimenkul sektörünün aşağı çektiği ekonomik yavaşlamanın beklenenden fazla yavaşlaması durumunda küresel ekonomiyi etkileyebileceğini söyledi. Ancak Japonya Merkez Bankası başkanı, Çin’in emlak sektöründeki kötü durumun küresel bir şoku tetikleme olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Çin İle Ekonomik İlişkileri Bulunan Ülkeler Etkilenebilir

ABD Hazine Bakanı Yellen’a 14 Kasım Pazar günü CBS “Facing the Nation”ın sunucusu Margaret Brennan ile yaptığı özel röportajda Çin’in emlak sektöründe neler olduğu soruldu. Dünya, Çin’de gayrimenkul sektöründeki bazı şirketlerin aşırı kaldıracına sahip olduğunu söyledi. Bu bizim çok dikkat ettiğimiz önemli bir konu” dedi.

Yellen bir röportajda, “Gayrimenkul, Çin ekonomisinin önemli bir sektörü. Talebin yaklaşık %30’unu oluşturuyor. Tabii ki Çin’in ekonomik yavaşlamasının küresel sonuçları olacak. Çin ekonomisi çok büyük. Çin’in ekonomik yavaşlaması beklentileri aşarsa, ticaret yoluyla Çin ile bağlantısı olan birçok ülkeyi kesinlikle etkileyecektir.” dedi.

Ağır borçlanarak hızla büyüyen Çin’in en büyük gayrimenkul geliştiricisi Evergrande Group, son dönemde ciddi bir borç krizine girmiş ve vadesi geçmiş tahvil faiz ödemeleri vakaları yaşanmıştır. Şirketin başarısızlığının Çin bankalarını etkileyeceğinden ve Çin’in devasa emlak piyasasını bozabileceğinden korkan küresel finans piyasaları da oynaklık yaşadı.

Evergrande Krizi, Lehman Brothers Gibi Olabilir

Çin’in emlak sektöründeki mevcut kriz hala yayılıyor ve daha fazla Çinli emlak geliştiricisi borç temerrüdü riskiyle karşı karşıya. Bazı insanlar, Evergrande’nin çöküşünün, Lehman Brothers Yatırım Bankası’nın çöküşünün neden olduğu 2008 mali krizinde sözde “Lehman Brothers anı” olabileceğinden endişe ediyor.

Çin’in düzenleyici otoritelerinin gayrimenkul sektöründeki riskleri kontrol etme kabiliyetine sahip olup olmadığı sorulduğunda Yellen, “Bunu yapmaya çalıştıkları açık” dedi.

Çin Emlak Krizi Küresel Ekonomiyi Etkiler Mi?
Çin Emlak Krizinin Küresel Ekonomiye Etkileri

ABD Merkez Bankası’nın eşdeğeri olan Federal Rezerv, 8 Kasım’da yayınladığı altı aylık finansal istikrar raporunda Çin gayrimenkul sektörünün neden olduğu endişelerin ABD’ye yönelik doğrudan risklere ilişkin uyarılarda da bulundu.

“Çin’in ekonomik ve finansal sisteminin büyüklüğü ve dünyanın her yeri ile olan geniş ticari bağları nedeniyle, Çin’in finansal baskısı, risk algısının bozulması yoluyla küresel finansal piyasalarda gerginliğe yol açabilir, küresel ekonomik büyüme ve ekonomik büyüme için tehdit oluşturabilir. Bu da ABD’yi etkiliyor” dedi.

Yatırım bankası UBS, Çin’in ekonomik büyümesinin bu yıl %7,6’dan 2022’de %5,4’e yavaşlayacağını tahmin ediyor. Çin’in ekonomik yavaşlamasının ana nedeninin, gayrimenkuldeki gerilemenin yatırımları zayıflatması ve yeni taç davalarının “temizlenmesini” gerektiren anti-salgın politikasının tüketimin toparlanmasını engellemesi olduğuna inanıyor.

Ancak Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Çin’in gayrimenkul sektörünün Japonya ve küresel ekonomi üzerindeki etkisi konusunda daha az karamsar. Kuroda 5 Kasım Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in çok büyük dış borçları olmadığı için Çin emlak sektörünün içinde bulunduğu kötü durumun küresel bir şoku tetikleme olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Orta Japonya’daki Nagoya’daki iş liderlerine şunları söyledi: “Çin’in emlak sorunlarının Japon ekonomisi veya finans kurumları üzerinde önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz. Bu sorunların büyük bir küresel şoka neden olma konusunda büyük bir risk oluşturduğunu düşünmüyoruz.”

Çin Merkez Bankası, Ekim ayı ortasında Evergrande’nin borç sorunlarından kaynaklanan finansal risklerin “kontrol edilebilir” olduğunu ve “yayılma” ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Biden ve Xi Jinping Görüşmesinden Beklentiler Neler?

Joe Biden ve Xi Jinping görüşmesi pazartesi günü video konferans yoluyla gerçekleşecek. Görüşmede Ekonomi, sağlık ve iklim gibi birçok konu ele alınması bekleniyor. Ancak görüşmeye ilişkin beklentiler düşük tutuluyor.Amerika Birleşik Devletleri ve Çin hâlâ birbirlerine bağımlılar çünkü Amerikalı tüketiciler fabrika yapımı ürünleri kapıyor ve Çinli şirketler Asya'nın bazı bölgelerini satın almak için acele ediyor. İklim krizini

İlgili İçerik