Connect with us

Gündem

Çin, Evergrande Kurucusuna Borcunu Kendi Servetiyle Ödeme Çağrısında Bulundu

Yazar

tarih

Konuya yakın kaynaklara göre Çinli yetkililer milyarder Hui Ka Yan’a kişisel servetini China Evergrande Group’un derinleşen borç krizini hafifletmek için kullanmasını söyledi.

Pekin’in Evergrande kurucusuna direktifi, şirketinin bir dolar tahvili için kupon ödemesi için ilk 23 Eylül tarihini kaçırmasından sonra geldi, özel bir konuyu tartışırken kimliklerinin açıklanmamasını istediler. İnsanlar, Çin genelinde yerel yönetimlerin Evergrande’nin banka hesaplarını, şirket parasının bitmemiş konut projelerini tamamlamak için kullanılmasını ve alacaklılara yönlendirilmemesini sağlamak için izlediğini söyledi.

Borcu Kendi Servetinle Öde

Hui’nin Evergrande’nin borcunu ödemek için kendi servetinden istifade etmesi talebi, emlak devinin krizi diğer müteahhitlere yayılıp emlak piyasasındaki hissiyatı artırsa bile, Pekin’in bir hükümet kurtarma düzenlemeye isteksiz olduğuna dair işaretler ekliyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkenin büyüyen servet uçurumunu azaltmak için yürüttüğü “ortak refah” kampanyasının bir parçası olarak milyarder sınıfının üzerine çöküyor.

Hui’nin servetinin, Evergrande’nin Haziran ayı itibarıyla 300 milyar ABD dolarından (400 milyar ABD doları) fazlaya yükselen borçlarında büyük bir göçük oluşturacak kadar büyük ve likit olup olmadığı açık değil. Geliştiricinin dolar tahvilleri, yatırımcılar Çin’in şimdiye kadarki en büyük borç yeniden yapılandırmalarından biri olabilecek duruma hazırlanırken, nominal değere kadar derin indirimlerle işlem görüyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi tahminlerine göre, Hui’nin net değeri 2017’deki zirvesinde 42 milyar ABD dolarından yaklaşık 7,8 milyar ABD dolarına geriledi. Ancak rakam önemli bir belirsizlikle geliyor.

Emlak Satışları Düşüş Gösterdi

Evergrande, şimdiden mevduat yatıran 1,6 milyon alıcının evlerini henüz bitirmedi. Emlak satışları, en yoğun ev alım sezonunda yaklaşık yüzde 97 düştü ve fon yaratma kabiliyetini daha da daralttı.

Firmanın sorunları daha geniş konut piyasasını etkiliyor. Alıcılar arasındaki duygu buharlaşıyor ve Eylül ayında fiyatlar altı yıldan beri ilk kez düşmeye başladı.

Çin’in bankacılık düzenleyicisi geçen hafta, politikalar borçlu geliştiriciler üzerinde ağırlık yaratsa da, ülkenin emlak piyasasındaki kısıtlamalarını sürdürme sözü verdi. Yetkililer bankalara ipotek kredilerini tekrar hızlandırmalarını söylerken, merkez bankası Evergrande’den kaynaklanan bulaşma risklerinin “kontrol edilebilir” olduğunu ve yayılma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler