Çin, Evergrande Kurucusuna Borcunu Kendi Servetiyle Ödeme Çağrısında Bulundu

Çin, Evergrande Kurucusuna Borcunu Kendi Servetiyle Ödeme Çağrısında Bulundu

Konuya yakın kaynaklara göre Çinli yetkililer milyarder Hui Ka Yan’a kişisel servetini China Evergrande Group’un derinleşen borç krizini hafifletmek için kullanmasını söyledi.

Pekin’in Evergrande kurucusuna direktifi, şirketinin bir dolar tahvili için kupon ödemesi için ilk 23 Eylül tarihini kaçırmasından sonra geldi, özel bir konuyu tartışırken kimliklerinin açıklanmamasını istediler. İnsanlar, Çin genelinde yerel yönetimlerin Evergrande’nin banka hesaplarını, şirket parasının bitmemiş konut projelerini tamamlamak için kullanılmasını ve alacaklılara yönlendirilmemesini sağlamak için izlediğini söyledi.

Borcu Kendi Servetinle Öde

Hui’nin Evergrande’nin borcunu ödemek için kendi servetinden istifade etmesi talebi, emlak devinin krizi diğer müteahhitlere yayılıp emlak piyasasındaki hissiyatı artırsa bile, Pekin’in bir hükümet kurtarma düzenlemeye isteksiz olduğuna dair işaretler ekliyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkenin büyüyen servet uçurumunu azaltmak için yürüttüğü “ortak refah” kampanyasının bir parçası olarak milyarder sınıfının üzerine çöküyor.

Hui’nin servetinin, Evergrande’nin Haziran ayı itibarıyla 300 milyar ABD dolarından (400 milyar ABD doları) fazlaya yükselen borçlarında büyük bir göçük oluşturacak kadar büyük ve likit olup olmadığı açık değil. Geliştiricinin dolar tahvilleri, yatırımcılar Çin’in şimdiye kadarki en büyük borç yeniden yapılandırmalarından biri olabilecek duruma hazırlanırken, nominal değere kadar derin indirimlerle işlem görüyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi tahminlerine göre, Hui’nin net değeri 2017’deki zirvesinde 42 milyar ABD dolarından yaklaşık 7,8 milyar ABD dolarına geriledi. Ancak rakam önemli bir belirsizlikle geliyor.

Emlak Satışları Düşüş Gösterdi

Evergrande, şimdiden mevduat yatıran 1,6 milyon alıcının evlerini henüz bitirmedi. Emlak satışları, en yoğun ev alım sezonunda yaklaşık yüzde 97 düştü ve fon yaratma kabiliyetini daha da daralttı.

Firmanın sorunları daha geniş konut piyasasını etkiliyor. Alıcılar arasındaki duygu buharlaşıyor ve Eylül ayında fiyatlar altı yıldan beri ilk kez düşmeye başladı.

Çin’in bankacılık düzenleyicisi geçen hafta, politikalar borçlu geliştiriciler üzerinde ağırlık yaratsa da, ülkenin emlak piyasasındaki kısıtlamalarını sürdürme sözü verdi. Yetkililer bankalara ipotek kredilerini tekrar hızlandırmalarını söylerken, merkez bankası Evergrande’den kaynaklanan bulaşma risklerinin “kontrol edilebilir” olduğunu ve yayılma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.