Connect with us

Gündem

Çin İsrail İle İlişkilerini Güçlendirmeye Devam Edeceğini Söyledi

Yazar

tarih

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in, iki ülke arasındaki yenilikçi ve kapsamlı ortaklığın sürdürülebilir, sağlıklı ve istikrarlı gelişimini desteklemek için 2022’de Çin İsrail arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıldönümünü kutlama fırsatını değerlendireceğini belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Herzog ile telefon görüşmesi sırasında Xi Jinping, Çin’in İsrail ile ilişkilere büyük önem verdiğini ve İsrail halkına daha fazla fayda sağlamak için İsrail ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Çin Başbakanı, Çin ulusunun ve Yahudi ulusunun uzun bir tarihe ve medeniyete sahip olduğunu ve iki taraf arasındaki dostane alışverişlerin uzun bir geçmişi olduğunu ve hatırlanmaya değer birçok dokunaklı hikaye bıraktığını belirtti.

Xi Jinping, Çin ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana iki ülkenin egemenliğe karşılıklı saygı ve birbirlerinin içişlerine karışmama temel ilkelerine bağlı kaldığını belirtti.

İkili ilişkilerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde geliştiğini, çeşitli alanlarda pratik işbirliğinin olumlu sonuçlar elde ettiğini söyledi.

Xi Jinping, Çin ve İsrail’in birbirini tamamlayan ekonomik avantajlara sahip olduğunu ve karşılıklı yarar sağlayan ve kazan-kazan işbirliğini geliştirme konusunda tamamen yetenekli olduklarını vurguladı.

Çinli Şirketler İsrail Altyapısında Aktif Rol Oynuyor

Bazı Çinli şirketler İsrail altyapısının inşasına aktif olarak katılıyor ve birçok İsrailli yenilikçi şirket Çin’e yerleşti ve gelişti.

Xi Jinping, iki tarafın ortaklaşa Hayfa Yeni Limanı, Çin-İsrail Changzhou İnovasyon Parkı ve Çin-İsrail (Şanghay) İnovasyon Parkı gibi önemli projeler inşa ettiğini ve inovasyonun en öne çıkan ve desteklenen projelerden biri haline geldiğini belirtti. 

Çin, İsrail ile bilim ve teknoloji, tarım ve sağlık alanlarındaki işbirliğini derinleştirmeye ve İsrail ile kültür, eğitim, turizm ve spor alanlarındaki değişimleri ve işbirliğini genişletmeye ve böylece halkların refahı için sağlam bir temel oluşturmaya isteklidir. dostluk. Çin Başbakanı, iki ülke arasındaki kamuoyunun bu kadar olduğunu da sözlerine ekledi.

Xi Jinping, Çin’in İsrail’in küresel kalkınma girişimlerine aktif katılımını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

İsrail’in Çin’in uzun tarihine ve muhteşem kültürüne büyük önem verdiğini belirten Herzog, Çin halkına Başkan Xi Jinping’in üstün liderliğindeki kalkınma başarıları için içtenlikle teşekkür etti.

İsrail halkının, Çin halkının Yahudi mültecilere yaptığı değerli yardımları asla unutmayacağını da sözlerine ekledi.

İsrail Cumhurbaşkanı, İsrail’in tek Çin politikasına sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve İsrail ile Çin arasındaki dostane ilişkileri derinleştirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Çin İsrail Diplomatik İlişkilerinin 30. Yıldönümü

İsrail, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıldönümünü kutlayan bir dizi etkinliğe başarılı bir şekilde ev sahipliği yapmak ve bilim ve teknoloji, inovasyon, ekonomi, tarım ve spor alanlarında değişim ve işbirliğini teşvik etmek için Çin ile işbirliği yapmaya istekli olduğunu söyledi.

İki taraf ayrıca Orta Doğu’daki durum hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Xi Jinping, Çin’in her zaman İsrail ve Filistin’in iki devletli çözüm temelinde diyalog ve müzakere yoluyla barış içinde bir arada yaşamasını savunduğunu belirtti.

Çin’in Orta Doğu’da barışın korunmasında ve kalkınmanın desteklenmesinde her zaman bir rol oynadığını söyledi. Çin, Orta Doğu’da güvenlik, istikrar, kalkınma ve refahı teşvik etmek için aralıksız çaba göstermeye devam etmek için uluslararası toplumla birlikte çalışmaya isteklidir açıklaması yapıldı.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler