Çin Menşeili Evergrande İflas Etti Mi?

Çin Menşeili Evergrande İflas Etti Mi?

Çin’in önde gelen gayrimenkul geliştiricilerinden China Evergrande Group, 30 günlük ödemesiz dönem içinde ödemediği 148 milyon ABD Doları değerindeki tahvili temerrüde düşürdü. Evergrande, Çin’in mülkiyet krizinin poster çocuğu oldu. Evergrande aynı zamanda dünyanın en çok gayrimenkul geliştiricisidir.

China Evergrande Group’un 300 milyar ABD dolarından fazla borcu var. Bu miktarın 19 milyar ABD doları uluslararası tahvillerde bulunmaktadır. China Evergrande Group, önümüzdeki yıl boyunca yabancı yatırımcılar nedeniyle yaklaşık 8 milyar ABD doları değerinde borç yükümlülüğüne bakıyor. Şirketin milyarder kurucusu ve başkanı, bunun en azından bir kısmını kendi net değerinden ödemek zorunda kalabilir.

DMSA, Evergrande Group’a Karşı İflas Davası Hazırlıyor

Gün içerisinde Evergrande iflas ettiğine dair twitter üzerinden paylaşım yapılarak Bitcoin’in buna bağlı olarak düşeceği spekülasyonları yapıldı.

DMSA Deutsche Markt Screening Agentur GmbH, şirketler, ürünler ve hizmetler hakkında piyasayla ilgili bilgileri toplayan ve değerlendiren bağımsız bir veri hizmetidir.

Gerçek şu ki; DMSA mektubunda, “Evergrande resmi olarak temerrüde düştü.” DMSA, Evergrande Group’a karşı iflas davası hazırlıyor.

Evergrande Group bugün yine uluslararası yatırımcılara faiz ödemelerinde temerrüde düştü.

Çin Menşeili Evergrande Group İflas Etti Mi?

DMSA’nın kendisi bu tahvillere yatırılmıştır ve bugün ödemesiz dönemin sonuna kadar herhangi bir faiz ödemesi almamıştır. Şimdi DMSA, Evergrande aleyhine iflas işlemleri hazırlıyor ve tüm tahvil yatırımcılarını buna katılmaya çağırıyor.

Çin’deki en büyük ikinci gayrimenkul geliştiricisi olan China Evergrande Group, Eylül ayında iki tahvilin faiz ödemelerini temerrüde düşürdü ve 30 günlük ödemesiz dönem Ekim ayında sona eriyor. Yine de, ödemesiz dönem sona ermeden kısa bir süre önce, kamuoyu faiz ödemeleri iddiasıyla ilgili söylentilerle yanıltıldı. Uluslararası medya da söylentileri hafife aldı.