Çin’in Gayrimenkul Krizi Dünyayı Etkileyebilir Mi?

Çin’in Gayrimenkul Krizi Dünyayı Etkileyebilir Mi?

Oxford Üniversitesi Çin Merkezi’nde ekonomist ve araştırma görevlisi olan George Magnus’a göre, Çin’deki gayrimenkul krizi (Evergrande) emlak sektörünün karşı karşıya olduğu borç sorunlarının hem yerel hem de küresel ekonomileri etkileyecek bir durgunluk dönemini tetiklemesi muhtemel.

Çinli gayrimenkul geliştiricisi Kaisa Group Holdings’in Hong Kong’da listelenen hisseleri, şirketin bir varlık yönetimi ürününde ödemeyi kaçırdığı haberlerinin ardından geçen Cuma günü askıya alındı. Bu, geliştirici China Evergrande’den uzun süredir rekor kıran bir borç geçmişinin zemininde gerçekleşti.

Dünyanın İkinci Ekonomisindeki Gayrimenkul Krizi Küresel Ekonomiyi Etkileyebilir

Çin'in Gayrimenkul Krizi Dünyayı Etkileyebilir Mi

George Magnus, geliştirici borcunun önümüzdeki yıllarda dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin karşı karşıya olduğu büyük bir zorluk olduğuna inanıyor.

“Gayrimenkul sektöründeki durumun, ekonominin geri kalanında yerel yönetimler, devlet işletmeleri vb. arasında neler olduğuna dair bir metafor olduğunu düşünüyorum”

Magnus, mevcut durumun, geliştiricileri uzun süredir kredilerle şımartan Pekin için bir ders olması gerektiğini söyledi.

“Bence hükümet, doğabilecek korkunç finansal istikrarsızlık riski nedeniyle artık kredi hızlandırıcıya tekrar güvenmek istemeyecek. Yetkililer bir çıkmazda. Muhtemelen bu yıl ve önümüzdeki Kasım ayındaki kongreden önce emlak sektörüne yardımcı olmaya çalışacaklar ama dürüst olmak gerekirse, piyasanın yıllarca durgunlukla karşı karşıya olduğunu düşünüyorum ”dedi.

Harvard’ın ünlü kamu politikası ve ekonomisi profesörü Kenneth Rogoff ve IMF ekonomisti Yuancheng Yang tarafından Ağustos 2020’de yayınlanan bir araştırma, emlak sektörünün Çin GSYİH’sının yaklaşık % 29’unu oluşturduğunu tahmin ediyor.

Buna konut yatırımlarının yanı sıra yönetim, kira, satın alma gibi hizmetler ve günlük ve dayanıklı mallar gibi diğer kaynaklar dahildir.

Magnus, “GSYİH’nın %29’u düşmek şöyle dursun, durağanlaşırsa, önümüzdeki 10 yıl içinde herkes bunu hissedecek, hem bu piyasada çalışanlar hem de emlakla hiçbir ilgisi olmayanlar” dedi.

Onun yorumları, geçen hafta Çin’in emlak sektörünün ekonomiyi istikrarlı ve sağlıklı tutmak için önemli ölçüde küçülmesi gerektiğini söyleyen Texas A&M ekonomi profesörü Li Gang’ın yorumlarını yansıtıyor .

Gang, alıcıların yatırım olarak ikinci ve üçüncü mülkleri satın almaları nedeniyle Çin’in konut stokunun %20’sinin boş olduğunu ve geliştiricilerin yıllarca aşırı borçlanmanın ortasında her yıl milyonlarca yeni birim inşa etmeye devam ettiğini tahmin ediyor.