Cleveland FED Başkanı Mester, Enflasyon ve İstihdamda Riskler Yukarı Yönlü

Cleveland FED Başkanı Mester, Enflasyon ve İstihdamda Riskler Yukarı Yönlü

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD ekonomisi koronavirüs pandemisinin neden olduğu krizden çıkmaya devam ederken, Federal Rezerv yetkililerinin maksimum istihdam ve enflasyon hedeflerini nasıl değerlendirdikleri konusunda daha fazla netlik sağlamaları gerektiğini söyledi.

ABD merkez bankasının, daha yüksek enflasyon beklentisiyle işgücü piyasasındaki güçlü gelişmelere yanıt vermeyi bırakacağı yeni bir politika çerçevesini açıklamasından bir yıl sonra Mester, halkın yetkililerin hangi kriterleri kullanacağını anlamasının önemli olduğunu söyledi.

FED Başkanı Mester Konferansta Konuştu

Finlandiya Merkez Bankası tarafından düzenlenen sanal bir konferansta Mester;

“ABD’de enflasyon bu yıl yüksek kalabilir, ancak gelecek yıl görünüme yönelik yukarı yönlü risklerle birlikte tekrar düşebilir. En azından halka olaylara nasıl bakacağımızı iletmede yardımcı olacağını düşünüyorum.”

Gelecek yıl Fed’in politika belirleme komitesinin oy kullanan üyesi olacak olan Mester, ABD ekonomisinin pandemi nedeniyle beklenmedik şekillerde davrandığını söyledi. İşgücü piyasası, geçen yıl korona virüs pandemisi tarafından kesintiye uğradığından bu yana “dikkate değer” bir iyileşme gördü, ancak tam olarak krizden önceki seviyelere geri dönemeyebileceğini söyledi.

FED Başkanı Mester Riskler Yukarı Yönlü

Reuters’te yer alan habere göre, Cleveland FED Başkanı Mester, enflasyonun bu yıl yüksek kalabileceğini kaydetti ve görünüm için yukarı yönlü riskler olduğunu söyledi.

Fed yetkililerinin açıklığa kavuşturması gereken yönlerden biri, enflasyonun merkez bankasının hedefiyle uyumlu olarak ortalama %2 olup olmadığını belirlemek için hangi zaman dilimini ve hangi ölçütleri kullanacaklarıdır.

Mester ayrıca yetkililerin, ekonomik ve finansal verilerdeki değişikliklerin görünümlerini nasıl etkilediğini açıklamak için politika toplantılarından sonra yayınlanan açıklamalarda daha fazla bilgi sağlayabileceğini söyledi. Bu, ifadeleri daha uzun sürerken, daha bilgilendirici hale getireceğini söyledi.