Coinbase Hisseleri SEC Açıklamalarından Sonra Düştü

Coinbase Hisseleri SEC Açıklamalarından Sonra Düştü

SEC, Amerikan kripto para borsasını dava etmekle tehdit ettikten sonra Coinbase hisseleri %11’den fazla düştü.

Coinbase hissesi salı günkü kapanışın ardından %11,63 düştü. Coinbase, 2021 yılı Nisan ayı itibariyle halka arz edilerek borsaya giriş yapmıştı.

Coinbase hisseleri, borsada başka bir hizmet kesintisi yaşadığı ve işlemlerin ertelenmesine veya iptal edilmesine neden olduğu için genel kripto piyasası çöküşü ortasında düşmeye başladı.

Ethereum , Cardano , Binance Coin ve Polkadot dahil olmak üzere diğer birçok kripto para birimi de birkaç saat içinde piyasadan yaklaşık 300 milyar dolar silindiği için çift haneli kayıplar yaşadı.

Coinbase’de yaşanan sistemsel aksaklığın giderildiği twitter üzerinden kullanıcılara duyuruldu.

SEC’in hedefinde Coinbase var

Coinbase hisseleri gün içindeki tek sorun değildi.

San Francisco merkezli borsa, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Lend adlı yeni yüksek getirili ürününü piyasaya sürme planları konusunda şirketi mahkemeye vermekle tehdit ettiğini ortaya koydu.

Lend programı, ABD dolarına sabitlenmiş ikinci en büyük kripto para birimi olan USD Coin (USDC) sahiplerinin varlıklarına %4 faiz ödeyecekti. 

Özellikle, Coinbase tarafından belirtildiği gibi, SEC, Coinbase’e niyeti hakkında anlamlı bir açıklama yapmadı.

Coinbase’in baş hukuk görevlisi Paul Grewal Salı gecesi bir blog yazısında, “Sağlıklı bir düzenleyici kuruluş, sektörü hiçbir zaman açıklama yapmadan bu tür suçlamalar ile karşı karşıya getirmemelidir.” dedi .

Coinbase, şu anda olduğu gibi, Lend’i en azından Ekim ayına kadar başlatmayacağını ve “ek düzenleyici netlik” bekleyeceğini söyledi.