Cosmos (ATOM) Ekosistemi Hızla Büyüyor

Cosmos (ATOM) Ekosistemi Hızla Büyüyor

Cosmos‘un IBC işlevselliği, zincirler arası protokolün son 30 gün içinde 700.000’den fazla aktarımı ele almasıyla birlikte blok zincirinde etkinlikte bir patlamaya neden oldu.

Cosmos Blockchain ağı, Inter-Blockchain Haberleşme Protokolü (IBC) ‘ne artan ilgi ile son son 30 gün içinde popülaritesinde büyük bir artış görüldü.

Map of Zones’un en son verilerine göre, son 30 günde 780.000’den fazla IBC transferi gerçekleşti ve ağ 3,2 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirdi.

IBC Nedir? IBC Cosmos dApp’lerine İlgi Gösteriyor

Blok Zincirler Arası İletişim Protokolü (IBC), bu yılın başlarında ilk kez tanıtıldığında oldukça heyecan yarattı ve blok zincirlerin birbirleriyle sorunsuz bir şekilde konuşmasını sağlayan sağlam bir altyapı vaat etti. IBC, esasen farklı blok zincirlerini birbirine bağlayan ve birbirine bağlı zincirler ağı arasındaki alışverişi kolaylaştıran bir köprü rolünü yerine getirir.

Cosmos’ta devreye alınmasından bu yana IBC, önemli miktarda işlemi kolaylaştırdı, ancak son 30 gün içinde ilgide büyük bir artış görmeye başladı.

Veri toplayıcı Bölge Haritası, IBC’nin yalnızca son 30 gün içinde ATOM’dan 780.000’den fazla aktarımı gerçekleştirdiğini gösterdi. 

Osmosis, kullanıcılar likidite ve ticaret IBC özellikli tokenleri oluşturmanızı sağlayan bir ATOM tabanlı Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM).

Kendisine bağlanan zincirlerin hizmet sağlayıcısı olarak görev yapan Cosmos Hub, geçtiğimiz ay en yüksek ikinci aktarım sayısını gördü. Açık kaynaklı bulut çözümü AkashNet 58.000‘in biraz üzerinde aktarım görürken, merkezi olmayan P2P VPN hizmeti Sentinel 37.162 aktarım kaydetti. Veriler, küresel kripto ödeme ağı Crypto.com’un son 30 günde 28.167 IBC transferi yaptığını gösterdi.

IBC aracılığıyla yapılan en büyük transfer sayısı, IBC aracılığıyla gerçekleştirilen toplam işlem sayısından büyük ölçüde farklıdır. Osmosis 1,2 milyondan fazla işlemle ilk sırayı korurken, Crypto.org ana ağ zinciri geçtiğimiz ay 710.360 işlem kaydetti.