Cosmos Nedir? (ATOM)

Cosmos Nedir? (ATOM)

Cosmos Nedir?

Cosmos (ATOM), yaratıcısı All In Bits Inc’in (dba Tendermint Inc) yeni nesil internet teknolojisinin temeli olmasını umduğu bağımsız blok zincirlerinden oluşan merkezi olmayan bir ekosistemdir. Cosmos, kripto fraksiyonları arasındaki bölünmelere katılmak yerine hepsini bir araya getirerek birlikte çalışabilirlik, döviz alışverişi ve bir Blockchain İnterneti (IoB) sağlıyor. Atom (ATOM), ağ tarafından kullanılan tescilli para birimidir ve ayrıca işlemleri belirtir.

Ekip, bunun gerçekleşmesi için temelde iki bileşen oluşturdu: Tendermint Core ve bir Inter-Blockchain Communications (IBC) protokolü. Bu iki uygulama Cosmos Ağı’nı oluştururlar.

  1. Tendermint Core – Tendermint, bir blockchain geliştirme platformu olarak işlev gören açık kaynaklı temel katmandır. Bir uygulaması olan herkes, kendi BFT uyumlu konsensüs modeliyle birlikte kendi merkezi olmayan/dağıtılmış ağlarını entegre etmek için bu bir kutuda blok zinciri uygulamasını kullanabilir.
  2. Blok Zincirler Arası İletişim (IBC) – Bir sonraki katman, tüm bireysel zincirler arasında iletişimi sağlayan ara bağlantı katmanıdır. Bu, bağımsız olarak hareket eden, ancak ortak bir sistem mimarisini paylaşan bir dizi birbirine bağlı bölge ve hub oluşturur. Bu, zincirler arasında jeton, veri ve dijital varlık alışverişi için anahtar katmandır.
Cosmos Nedir?
Cosmos Nedir?

Cosmos, her şeyin birlikte çalışmasını sağlamak için işleme/doğrulama merkezlerini entegre eder. Merkezler, Tendermint işlemlerini doğrulamak için bir Hisse Kanıtı (PoS) konsensüsü kullanır. Proje, kısmen Paradigm ve Bain Capital gibi şirketlerin 9 milyon dolarlık VC finansmanı sayesinde son yıllarda çekiş kazandı. Aslında, Londra merkezli KR1, Cosmos’un en başarılı yatırımı olduğunu ve 7.000$’lık bir satın alma karşılığında 360,605$’ı artırdığını bildiriyor. Cosmos ana ağı 14 Mart 2019’da başlatıldı.

Güçlü bir proje olarak duyuruldu, ancak ağ sorunsuz değil. 2019 yılı yaz aylarında bir saldırıya maruz kaldı ve bu saldırı Cosmos’a pahalıya mal olan bir güvenlik açığı ortaya çıkardı. Yine de, ekibin kripto para birimiyle çalışan küresel bir ekonomi vizyonu, bu noktada birçok uzman analist tarafından destek görüyor.

Bu iddialı projeyi keşfetmeye, Cosmos Ağı tarafından kullanılan yerel kripto para birimi olan ATOM’un bir analiziyle başlayalım.

Cosmos Ağı

Cosmos ilk olarak 2014 yılında Jae Kwon tarafından tasarlandı ve bir yıl sonra ona Ethan Buchman katıldı. Blockchain geliştirmeye giriş engelini azaltmak ve bireysel zincirlerin birbirleriyle iletişim kurması için merkezi olmayan bir alan oluşturmak için platformun SDK’sını oluşturdular.

Bireysel zincirler (merkezi olmayan uygulamaları, intranetleri ve daha fazlasını temsil edebilir) bölgelere ayrılır ve Cosmos HUB’ları aracılığıyla bağlanır. Bu HUB’lar işlemleri doğrular ve çapraz zincir uyumluluğu sağlar. Veri ve değer aktarımlarını sağlayan şey budur.

Her bir zincir kendi bağımsız yönetimini seçebilir ve yönetebilir. Kendi yazılım yığınlarına sahiptirler (Kökleri Cosmos SDK aracılığıyla Tendermint Core’dadır) ve diğer bölgelerden etkilenmezler. Sabitlenmiş jetonlar (şu anda, mevcut tek Peg-Zone Ethermint adlı sabitlenmiş bir Ethereum), bir İş Kanıtı (PoW) zinciri ile Tendermint Core’daki yerel PoS sistemi arasında dönüşümleri sağlamak için oluşturulur.

Bu korumalı alan ortamında, Cosmos Network tüm geliştirme parçalarına sahiptir ve arkasında güçlü ve iyi finanse edilmiş bir ekibe sahiptir. Şu anda ihtiyacı olan tek şey üçüncü taraf ortaklıklar ve destek. Tabii ki, bu elde edilmesi kolay olmayan önemli bir parça. 

Cosmos Özellikleri

Cosmos ve Tendermint, yarının teknolojisinin temeli olmak üzere geliştirilmiş bir ara bağlantı blok zinciri ağıdır. Çapraz zincir uyumluluğu ile kolay blok zinciri oluşturma ve dağıtma sağlar. Projenin başarısı bu temel faktörlere bağlıdır.

  • Cosmos, blok zincirler arasında jeton, veri ve varlık alışverişini sağlayan çift katmanlı bir ağdır. Ağdaki her zincir bağımsız olarak çalışır.
  • Cosmos Hub’lar zincir içi işlemleri doğrular ve stake yoluyla ATOM kazanır. ATOM, Cosmos Ağının yerel kripto para birimi belirtecidir.
  • Cosmos SDK ve Tendermint Core kullanılarak yeni blok zincirler oluşturulur ve ardından IBC katmanı aracılığıyla bağlanır.

Bu parçalar yerinde olduğunda, Cosmos, modern blok zinciri pazarında kolayca rekabet edebilecek iyi yapılandırılmış bir makinedir. Ekip, büyük bir üçüncü taraf dApp kitaplığı için pazarlık yapar ve kurumsal katılım kazanırsa, bu blok zincirinde uyuyan bir dev olabilir.