CryptoPunk Nedir ?

CryptoPunk Nedir ?

Cryptopunk, 2017 yılında Ethereum tabanlı bir NFT projesidir. 2021 yılında NFT pazarı genişledikçe fiyatları arttı ve her biri 1 milyon doları aşan fiyatlar ile satıldı. Peki Cryptopunk Nedir?

Larva Labs tarafından oluşturulan CryptoPunks’lar Ethereum blok zincirinde NFT’ler olarak lanse edilen 10.000 adet görüntüden oluşan bir dizidir. Bir NFT söz konusu dijital görüntünün sahiplik belgesidir. Bu da dünya üzerinde bulunan tek örneği olan piksel avatarının tek sahibi olduğunuz anlamına gelir.

Cryptopunk Nedir

CryptoPunks Nasıl Ortaya Çıktı?

NFT hacmi geçmiş üç yıl içerisinde kademeli olarak yükseldi ve 2020 yılı sonu 2021 yılı başlarında CryptoPunks piyasa değeri tavan yaptı ve milyonlarca dolarlık NFT’ler Christie ve Sotheby gibi açık arttırma sitelerinde satıldı.

CryptoPunks’a olan talebin en büyük iti güçlerinden biri bunların etrafındaki en eski NFT projelerinden biri olmaları ve kripto topluluğuyla gerçekten etkileşime giren ilk rastgele oluşturulmuş profil resimleri grubu olmalarıdır. Ünlü rap yıldızı Jay-Z’de bu NFT avatarlarından birine sahip.

CryptoPunks koleksiyoncuları için avatarları birbirinden ayıran ve değerli kılan bazı unsurlar vardır. Uzaylı avatarları Cryptopunks’lar arasında en nadir görülendir. Bu sebeple bugüne kadar satılan en pahalı NFT’ler arasındadır.

CryptoPunks Nasıl Satın Alınır?

NFT’leri önde gelen Pazar yeri OpenSea’da görüntülemek mümkün olsa da, bunları yalnızca Larva Labs web sitesinden satın alabilirsiniz. MetaMask gibi cüzdanlar ile Ethereum girişi gerekmektedir.