Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) Nedir?

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) Nedir?

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT), birden fazla varlığa veya konuma yayılan bir ağda eşzamanlı erişim, doğrulama ve kayıt güncellemesine sabit bir şekilde izin veren teknolojik altyapı ve protokolleri ifade eder.

Daha yaygın olarak blockchain teknolojisi olarak bilinen DLT, Bitcoin tarafından tanıtıldı ve artık endüstriler ve sektörler arasındaki potansiyeli göz önüne alındığında teknoloji dünyasında önemli yer aldı. Basit bir deyişle DLT geleneksel “merkezi” mekanizmaya karşı “merkezi olmayan” bir ağ fikri ile ilgilidir ve uzun zamandır güvenilir bir üçüncü tarafa güvenen sektörler ve varlıklar üzerinde geniş kapsamlı etkilere sahip olduğu kabul edilir.

Dağıtılmış defterler, (geleneksel bir defterde olduğu gibi verileri merkezileştirilmiş tutmak yerine) ilgili elektronik defterlerindeki işlemleri kaydetmek, paylaşmak ve senkronize etmek için bağımsız bilgisayarlar (düğümler olarak adlandırılır) kullanır. Blok zinciri, verileri yalnızca ekleme modunda birbirine zincirlenen bloklar halinde düzenler.

Blockchain/DLT, “değerin interneti”nin yapı taşıdır ve merkezi olarak koordine eden bir varlığa ihtiyaç duymadan etkileşimlerin kaydedilmesini ve “değer” eşler arası transfer edilmesini sağlar. “Değer”, herhangi bir varlığın – örneğin para, menkul kıymetler, arazi tapuları ve ayrıca kimlik, sağlık bilgileri ve diğer kişisel veriler gibi belirli bilgilerin mülkiyeti ile ilgili herhangi bir kaydı ifade eder.

Bu teknoloji henüz gelişme aşamasında olduğundan, Dünya Bankası Grubu’nun uluslararası kalkınma için kullanımı hakkında genel tavsiyeleri yoktur.  

DLT uygulamaları muhtemelen gelişerek artacak ve muhtemelen hala manuel ve verimsiz olan süreç ve aktivitelerin yerini alacak. (Ödeme ve uzlaşma sistemlerinde referans veri bakımı, ticaret finansmanı, sendikasyon kredileri ve tarımsal ürün ve emtiaların menşeinin izlenmesi, müteakip satışı veya finansman teminatı olarak kullanılması gibi.) 

Sonunda, Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) verimliliği artırabilir ve havale maliyetlerini azaltabilir ve şu anda geleneksel finansal sistemin dışında olan banka hesabı olmayan nüfus için finansmana erişimi potansiyel olarak iyileştirebilir.