DeFi nedir?

DeFi nedir?

DeFi, şeffaf olmayan ancak ciddi kontrol altında olan ve mevcut sisteme alternatif olarak gelişen internet çağı için meydana getirilmiş açık ve global finansal sistemdir.

DeFi, krediler gibi geleneksel bankacılık hizmetlerine izinsiz erişimin yanı sıra verim çiftçiliği gibi yeni fikirlere izin vermeyi amaçlayan yeni bir finans sektörü olan merkezi olmayan finans anlamına gelir.

DeFi Nasıl Çalışır ?

Çoğu DeFi projesi, Dapps adı verilen Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler olarak çalışır. Bu DeFi uygulamaları, tümü kripto varlıkları tarafından desteklenen benzersiz bir hizmet dünyasının kilidini açar.

Yatırımcılar, stake yaparak veya likidite sağlayarak herhangi bir atıl varlık üzerinde faiz veya getiri elde edebilirler. APY yoluyla elde edilen kârların, sıradan kripto piyasası kazançlarıyla birleştirilmesi, DeFi tokenlerini özellikle çekici hale getirdi.

DeFi ve Geleneksel Finans Farkı ?

DeFi’nin potansiyelini görmenin en iyi yollarından biri, bugün var olan sorunları anlamaktır.

  • Bazı kişilere banka hesabı oluşturma veya finansal hizmetleri kullanma izni verilmez.
  • Finansal hizmetlere erişim eksikliği, insanların istihdam edilebilir olmasını engelleyebilir.
  • Finansal hizmetler ödeme almanızı engelleyebilir.
  • Finansal hizmetlerin gizli bir ücreti, kişisel verilerinizdir.
  • Hükümetler ve merkezi kurumlar piyasaları istedikleri zaman kapatabilir.
  • İşlem saatleri genellikle belirli bir saat diliminin çalışma saatleriyle sınırlıdır.
  • Para transferleri, dahili insan süreçleri nedeniyle günler alabilir.
  • Finansal hizmetler için bir prim var çünkü aracı kurumların kesintilerine ihtiyacı var.

DeFi (Merkezi Olmayan Finansın) Önemi Nedir ?

DeFi için mevcut pazar ve Uniswap’taki ticaret hacmindeki patlama, son aylarda ETH gaz ücretlerinin fırlamasına neden oldu. Bu da, son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşan Ethereum’a olan talebi de artırdı.

DeFi’nin yükselişi, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözme ihtiyacına dikkat çekti ve Ethereum 2.0 olarak da adlandırılan Serenity güncellemesi bir düzeltme olarak dağıtılmaya başlandı.

Tüm DeFi tokenları Ethereum tabanlı değildir, ancak bunların çoğu ERC-20 standardı üzerine inşa edilmiştir. Ethereum sayesinde Bitcoinler bile WBTC olarak “sarılabilir” ve DeFi uygulamalarında kullanılabilir.

DeFi madeni paraları, altcoin sezonuna ikinci bir şans verdi, çünkü bu tokenlere akan para, şimdi diğer kripto para birimlerine yeniden tahsis edilen karlara dönüştü.