Dijital Türk Lirası İçin İlk Adım

Dijital Türk Lirası İçin İlk Adım

Merkez Bankası, ‘Dijital Türk Lirası’ projesi için ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK ile işbirliği platformu oluşturdu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşınmaktadır.

Aselsan, Havelsan ve Tübitak İşbirliği

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturmuştur. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanmaktadır.

Pilot Uygulama Testi

TCMB, Dijital Türk Lirası Ar-Ge Projesi’nin kapsamını Blockchain teknolojisi, dağıtık defterlerin ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi alanlara genişletebilecek testler de yapmayı planlıyor. Birinci pilot çalışmaları kapsamında prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir.

Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşamalara geçilecektir. Blokchain teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır açılması yapıldı.

Nihai Bir Karar Yok

TCMB, dijital Türk Lirasının piyasaya sürülmesi hususunda nihai bir karar vermedi. Tüm araştırmalar deneysel Ar-Ge faaliyetleri ilkelerine göre yürütüleceği, farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurulumları tamamlandıktan sonra hali hazırda mevcut bulunan teknolojilerin dijital Türk Lirası’nın ekonomik, yasal ve finansal gereksinimlerini karşılayıp karşılayamayacağına göre karar verileceği TCMB tarafından belirtildi. Ek olarak İlk aşamanın sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından 2022 yılında açıklanacak.

İlgili Haber: Hindistan Finans Komitesi Başkanı: Kripto Para Mevzuatımız Benzersiz Olacak