Dogecoin (DOGE) Nedir?

Dogecoin (DOGE) Nedir?

Dogecoin (DOGE) tamamen eğlence amaçlı Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından yaratılmış bir kripto para birimidir. Dogecoin, logosunda ve isminde internette mizah haline gelmiş Doge olarak isimlendirilen bir “Shiba Inu” türü köpek anlamına gelir. Esasen Litecoin tabanlı bir kripto para birimidir. 6 Aralık 2013’te piyasaya sürülen Dogecoin, Space-x ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk tarafından desteklenerek hızlı bir şekilde internet ortamında büyük kitlelere ulaşarak 2021 yılı Ocak ayı itibariyle 5,4 milyar USD  tutarında bir piyasa değerine ulaştı.

29 Ağustos 2021 yılı itibariyle en büyük yedinci kripto para birimi olan DOGE, piyasa değeri bugün itibariyle 306 Milyar Türk Lirasını geçmiştir. (Coinmarketcap) Dogecoin İngilizce literatürde “To the moon” sloganı ile yani Türkçe “Aya doğru” ile bilinmektedir.

Dogecoin Amacı Nedir?

Dogecoin’in piyasaya sürüldüğü dönem asıl işlevi eşler arası (peer-to-peer) işlem gerçekleştirilebilmesiydi. Dogecoin’i diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliği ile piyasada dolaşım halinde bulunan paranın herhangi bir sınırlandırılması yoktur. IBM şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışan Billy Markus ve Günümüzde en büyük medya yazılım şirketlerinden olan Adobe’de yazılım mühendisi olarak çalışan Jackson Palmer tarafından Bitcoin’den daha geniş bir demografiye erişebilme umuduyla yaratıldı. Yaratıcıları, Billy Markus ve Jackson Palmer ayrıca Dogecoin’i kötü ün yapmış diğer kripto paralar tarihinden uzaklaştırmak istediler. Dogecoin resmi olarak 6 Aralık 2013’te piyasaya sürüldü ve ilk 30 gün içinde Dogecoin.com’ı bir milyondan fazla kişi ziyaret etti.