Döviz Kuru Rekor Kırıyor. Gözler Merkez Bankasına Çevrildi

Döviz Kuru Rekor Kırıyor. Gözler Merkez Bankasına Çevrildi

ABD enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından FED’in parasal sıkılaştırmanın dozunu artıracağına dair beklentilerle artarken dolar/TL yükselişini sürdürerek rekor tazeledi. Yurtiçi şirketlerin artan dış borçlarına ilişkin dolara olan talep de döviz kuru üzerinde artış faktörü olarak görülüyor.

Dolar/TL’de Psikolojik seviye olarak öngörülen 10 TL aşıldı. 10 liranın aşılmasının ardından dolar kuru hız kesmeden yükselişine devam ediyor.

Birçok gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı seyrinin yatay olduğu işlem gününde Türk Lirası negatif şekilde ayrışıyor.

Merkez Bankasının Faiz İndirimi Gerçekleştireceği Beklentileri Kuru Artırıyor

Resmi gazetede yayınlanan Merkez Bankası Başkanının değiştirilmesi tarihi itibariyle 21 Ekim günü Merkez Bankası beklenmedik şekilde 200 baz puan faiz indirimi gerçekleştirmişti. Daha öncesinde ise 100 baz puan faiz indirimine gitmişti. Bu da geçtiğimiz 4 ay içerisinde toplam 300 baz puan faiz indirimi gerçekleştirildiği anlamına geliyor.

Tüm dünyada gösterge faizleri sabit tutuluyor. Ancak artan enflasyon baskıları nedeniyle geçtiğimiz günlerde İngiltere Merkez Bankasının faiz artıracağı haberleri yayınlandı. Artış henüz gerçekleşmedi, ancak beklentiler bu yönde.

Bu hafta 18 Kasım perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın tekrar politika faizlerinin indirimine gideceği beklentisi de Türk Lirasındaki zayıflığı yaratan faktörler arasında yer alıyor.

Analistlere göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 18 Kasım günü tekrar faiz indirimine gideceği yönde, beklenen faiz indirim oranını ise 100 baz puan olarak öngörüyorlar.

Döviz Kuru Rekor Kırıyor

Türk Lirasının düşürülen faiz oranları ile kırılganlığı her geçen gün artıyor. Buna bağlı olarak döviz kurları rekor kırıyor. Bugün itibariyle Dolar/TL güne rekorla başladı. Dolar kuru 10.4631 seviyesini görerek rekor tazeledi. Euro ise gün içerisinde 11.8285 seviyesini gördü.

Dolar kuru haftalık bazda %5.35, aylık bazda ise %12.02 artış gösterdi. Euro ise haftalık %3.93, aylık ise %9.17 artış gösterdi.

Alış12,4902
Satış12,2478
Değişim3,08
Son Güncelleme: 23:59
Alış14,1202
Satış13,8978
Değişim4,02
Son Güncelleme: 23:59