Ekonomik Beklentiler: 15-21 Kasım Ekonomik Gelişmeler

Ekonomik Beklentiler: 15-21 Kasım Ekonomik Gelişmeler

Bu hafta itibariyle dünyada gerçekleşmesi öngörülen toplantılar, raporlar, etkinlik duyuruları ve diğer tüm ekonomik gelişmeleri paylaşıyoruz. 15-21 Kasım Ekonomik Gelişmeleri;

  • Japonya GSYİH verilerini paylaşacak.
  • İngiltere işsizlik rakamları açıklanacak.
  • AB istihdam oranları ve GSYİH raporu yayınlanacak.
  • Fransa 2021 3. çeyreğine ilişkin işsizlik oranları açıklanacak.

15 Kasım Ekonomik Gelişmeler

Yeni Zelanda dış göç ve yabancı turist sayısı verilerini yayınlayacak, Japonya 2021’in 3. çeyreğine ilişkin GSYİH rakamlarını ve aynı döneme ilişkin sermaye harcamalarını yayınlayacak. Çin’de konut fiyat endeksi, sanayi üretimi ve perakende satışlar açıklanacak.

Avrupa Birliği‘nde ticaret dengesi açıklanacak. Polonya ve İsveç’te, tüketici fiyat endeksine ilişkin veriler bilinecek. Çek Cumhuriyeti’nde cari hesabın bakiyesi serbest bırakılacak. Ukrayna, 2021’in 3. çeyreğine ilişkin ticaret dengesi ve GSYİH raporunu yayınlayacak.

ABD’de, NY Empire State imalat faaliyeti endeksi (imalat sektöründeki satış hacmi ve toptan satış hacmi) yayınlanacak.

Pekin’de kurulan üçüncüsü olduğu belirtilen menkul kıymetler borsası 15 Kasım tarihi itibariyle işlem yapmaya başlayacak. İlk işlem günü itibariyle 81 şirket hisseleri pazartesi günü itibariyle işlem görmeye başlayacak.

Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini, ekim ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksini ve konut satış istatistiklerini açıklayacak.

16 Kasım Ekonomik Gelişmeler

Yeni Zelanda, yerleşik olmayanların devlet tahvillerine yaptığı yatırımlara ilişkin verileri yayınlayacak. Avustralya Merkez Bankası’nın toplantı tutanakları Avustralya’da yayınlanacak.

İngiltere’de ikramiyeler hariç ortalama ücret düzeyi rakamları, işsizlik yardımı başvurularının sayısındaki değişiklikler ve işsizlik oranına ilişkin veriler yayınlanacak. 

Fransa uyumlaştırılmış bir tüketici fiyat endeksi yayınlayacak, İtalya bir tüketici fiyat endeksi yayınlayacak. AB, 2021’in 3. çeyreğine ilişkin genel istihdam oranını ve GSYİH raporunu yayınlayacak.

Kanada, yeni ev inşaatı hacmine ilişkin verileri yayınlayacak, ABD’de çekirdek perakende satışlar, ihracat fiyat endeksi, perakende satışlar ve endüstriyel üretim var. Amerikan Petrol Enstitüsü geçen haftaya ilişkin petrol rezervleri hakkındaki raporu yayınlanacak.

17 Kasım Ekonomik Gelişmeler

Yeni Zelanda, Üretici Satın Alma Fiyat Endeksini yayınlayacak. Japonya’da makine mühendisliğindeki temel siparişler, ihracat ve ithalat hacmi ile ticaret dengesi bilinecek. Avustralya, ücretlerdeki değişim endeksini yayınlayacak.

İngiltere’de çekirdek tüketici fiyat endeksi, çekirdek perakende fiyat endeksi ve tüketici fiyat endeksi yayınlanacak. Avusturya’da da uyumlaştırılmış bir tüketici fiyat endeksi yayınlanacak. İtalya’da ticaret dengesindeki değişikliklere ilişkin veriler sunulacak. Euro Bölgesi’nde inşaat hacmi ve tüketici fiyat endeksine ilişkin veriler açıklanacak. 

Rusya’da Rosstat, 2021 yılının 3. çeyreği için GSYİH raporu ve üretici fiyat endeksi yayınlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, verilen inşaat izinlerinin sayısı, yeni evlerin inşaat hacmi yayınlanacak. Kanada’da çekirdek tüketici fiyat endeksi yayınlanacak. Enerji Bilgi İdaresi geçen hafta ABD petrol rezervleri hakkında rapor verecek.

18 Kasım Ekonomik Gelişmeler

Japonya’da, Japon hisse senetlerine yabancı yatırım raporu, Yeni Zelanda’da bir ev fiyat endeksi yayınlanacak. Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın 2021’in 4. çeyreği için enflasyon beklentileri de açıklanacak.

İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya, kayıtlı araç sayısı verilerini yayınlayacak. İsviçre’nin ticaret dengesi yayınlanacak. İsviçre ayrıca ithalat, ihracat ve ticaret dengesi hakkında bir rapor yayınlayacak. AB, tüketici fiyat endeksini yayınlayacak. İsveç’te işsizlik oranı yayınlanacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Philadelphia Federal Rezerv Bankası’ndan üretim faaliyeti endeksi, Philadelphia Federal Rezerv Bankası’ndan ticari faaliyet endeksi, Philadelphia Federal Rezerv Bankası’ndan istihdam endeksi, aylık değişiklikler Kansas City Federal Rezerv Bankası’ndan imalat faaliyeti endeksi ve

Kanada’da, işsizlik maaşı için ilk başvurular ve Kanada menkul kıymetlerine yapılan yabancı yatırımların hacmi açıklanacak.

19 Kasım Ekonomik Gelişmeler

Japonya, mevsimsiz TÜFE, ithalat, ihracat, ticaret dengesi ve ülke çapında bir çekirdek tüketici fiyat endeksi yayınlıyor. Yeni Zelanda kredi kartı harcamalarını yayınlayacak.

Fransa, 2021’in 3. çeyreği için Fransa işsizlik oranını açıklayacak. İngiltere, Almanya’da perakende satış hacmini – İtalya’da üretici fiyat endeksini – sanayi sektöründeki satış hacmindeki değişimi yayınlayacak. Avrupa Birliği cari hesabın bakiyesini sunacak.

ABD’de verilen yapı ruhsatlarının sayısının yayınlanmasını bekliyoruz. Kanada’da perakende satışların temel endeksi, yeni konut fiyatları endeksi, perakende satış hacmi yayınlanacak. Baker Hughes’un aktif petrol platformlarına ilişkin raporu ABD’de yayınlanacak.

ABD Enflasyonu Son 30 Yılın En Yüksek Seviyesinde

ABD Çalışma Bakanlığı, tüketicilerin her gün satın aldığı çok çeşitli mallarda enflasyonun Ekim ayında beklenenden daha da kötü olduğunu ve ABD enflasyonunun son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.Akaryakıttan ilaca, gıdadan kiraya kadar uzanan bir mal sepeti olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), yıllık bazda %6,2 arttı. Dow Jones %5,9 tahmin etmişti.

İlgili İçerik

Sorumluluk Reddi: Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.