Ekonomistler ABD Büyüme Tahminini Düşürdü

Ekonomistler ABD Büyüme Tahminini Düşürdü

Pazartesi günü yayınlanan bir ankete göre , Delta varyantı toparlanmayı olumsuz etkilediğinden, iş ekonomistleri bu yıl ABD büyümesi için tahminlerini aşağı çekiyorlar.

Ulusal İş Ekonomistleri Birliği, anket yaptığı 47 ekonomistin oluşturduğu panelin şu anda ABD GSYİH büyümesinin %5,6 olmasını beklediğini söyledi. Bu hala güçlü olsa da, işletme ekonomistlerinin %6,7 büyüme beklediği Mayıs ayına göre bir düşüşe işaret ediyor. 

Ekonomistler ayrıca, üçüncü çeyrek büyümesi için çağrılarını keskin bir şekilde, Mayıs ayındaki %6,6’dan %4’e indirdi. Not düşürmeler, hava yolculuğunu, otel rezervasyonlarını ve ofislerin yeniden açılmasını yavaşlatan Delta varyantından kaynaklanan hasarı yansıtıyor.

  • Aynı zamanda, ekonomistler fiyat artışlarının bu yılın sonunda da devam etmesi için hazırlanıyorlar. NABE’ye göre, tüketici fiyatlarının dördüncü çeyrekte yıllık bazda %5,1 artması bekleniyor. Bu, Mayıs ayı itibarıyla %2.8’lik bir enflasyon tahmininden keskin bir şekilde yükseldi ve Amerikalıların kullanılmış arabalardan benzine ve ete kadar her şeyde yaşadığı etiket şokunun altını çiziyor.
  • İşletme ekonomistleri Federal Rezerv‘in, ekonomi Covid’e uyum sağlamaya devam ettikçe yüksek enflasyonun geçici olacağı görüşünü paylaşıyor. NABE, tüketici fiyatları enflasyonunun gelecek yılın dördüncü çeyreğine kadar %2,4’e düşmesinin beklendiğini söyledi.

Fed geçen hafta kendi ekonomist tahminlerinde benzer revizyonlar yaparak 2021 ABD büyüme tahminini düşürürken bu yıl için enflasyon görünümünü yükseltti.