El Salvador Devlet Başkanı Bir ‘Bitcoin Şehri’ İnşa Edeceğini Söyledi

El Salvador Devlet Başkanı Bir ‘Bitcoin Şehri’ İnşa Edeceğini Söyledi

El Salvador’un 40 yaşındaki sağcı başkanı Nayib Bukele, ülkeyi ileriye taşımak için bir kez daha bitcoin üzerine bahse giriyor. Şüpheli planı, esasen kripto para biriminin profilini yükseltmeye ve yaygın kullanımını teşvik etmeye yardımcı olmak için bir yanardağdan jeotermal enerjiyle çalışan bir “Bitcoin Şehri” inşa etmektir.

Bukele Cumartesi günü, ülkenin sözde Bitcoin Şehri’nin El Salvador’un doğusundaki bir bölge olan La Union’da inşa edileceğini söyledi. Reuters, şehrin katma değer vergisi veya KDV dışında herhangi bir vergi almayacağını ve yukarıdan bir bitcoin sembolü gibi görünecek merkezi bir plazaya sahip olacağını bildirdi. Buna ek olarak, Bitcoin City dairesel olacak ve bir havaalanının yanı sıra konut ve ticari alanları içerecek.

Plan, Bitcoin Şehri İnşa Etmek

El Salvador hükümeti bir haber bülteninde, doğal olarak, Conchagua Yanardağı tarafından kolaylaştırılacak enerji yoğun bir görev olan bitcoin madenciliği için bir yer olacağını söyledi. Conchagua, örtüşen iki stratovolkandan oluşur ve Fonseca Körfezi’ne bakar.

El Salvador Devlet Başkanı Bir 'Bitcoin Şehri' İnşa Edeceğini Söyledi
Kaynak: Wikipedia – El Salvador Conchagua Aktif Yanardağı

Bukele, Eylül ayında bitcoin’i ulusal para birimi olarak tanıyan ilk ülke olan El Salvador’da bir haftalık bitcoin tanıtımının ardından bir etkinlikte yaptığı açıklamalarda Bitcoin City için planlarını açıkladı.

Bukele, “Buraya yatırım yapın ve istediğiniz kadar parayı kazanın. Bu, çalışan ve bir yanardağ tarafından enerji verilen tamamen ekolojik bir şehir” dedi.

Etkinlikte uzmanlar, ülkenin Bitcoin City’yi inşa etmek için fon toplamak için 2022’de 1 milyar dolarlık “bitcoin bonoları” çıkaracağını açıkladı. Tahviller, bir bitcoin yan zincir ağı olan likit ağda ihraç edilecek ve nominal getirisi %6.5 olacak.

Likit ağı yöneten Blockstream, toplanan fonların 500 milyon dolarının şehrin altyapısına ve bölgedeki bitcoin madenciliğine ayrılacağını söyledi. Diğer 500 milyon dolar ise daha fazla bitcoin satın almak için kullanılacak.

Latin Amerika’nın en fakir ülkelerinden biri olan El Salvador vatandaşlarının Bitcoin City için Bukele veya onun bitcoin takımı kadar heyecanlı olacağını hayal etmek zor. Dijital para biriminin kullanıma sunulmasına, hükümete karşı protestoları ateşleyen aksaklıklar eşlik etti ve anketler, vatandaşların başkanlarının bitcoin tutkusuna karşı temkinli olduğunu buldu.

Günün sonunda, başkanları son derece değişken bir dijital para birimine takılmak yerine hayatlarını değiştirmeye ve iyileştirmeye daha fazla odaklansaydı, El Salvador halkı kesinlikle daha fazla fayda görecekti. Yine de ihtimaller iyi görünmüyor.