El Salvador Volkanik Enerjiden Tarihi Bitcoin Madenciliğine Başladı

El Salvador Volkanik Enerjiden Tarihi Bitcoin Madenciliğine Başladı

El Salvador, volkanik enerji kullanarak ilk Bitcoin’i resmi olarak çıkardıktan sonra kripto para birimi sektöründe adımlar atmaya devam ediyor . 

Kilometre taşı, daha fazla test ve kurulumun devam ettiğini belirterek, mayınlı Bitcoin’in ekran görüntüsünü paylaşan Başkan Nayib Bukele tarafından bir tweet ile ortaya çıktı.

Bukele, “Hala test ediyor ve kuruyoruz, ancak bu resmen #volcanode’dan ilk Bitcoin madenciliği” dedi. 

Son zamanlarda Bukele , Twitter’a devlete ait jeotermal elektrik şirketi LaGeo’da devam eden çalışmaları gösteren kısa bir video yükledi. Videoda, işçilerin madencilik kulelerini birbirine bağladığı görülüyordu. 

Haziran ayında Bukele, Bitcoin madencilerinin ülkenin volkanik enerji kaynaklarına bağlanmasına izin vermek için LaGeo’yu yönlendirdiğini söyledi.

Ek olarak, volkanik enerji, karbon ayak izi çevresinde sürekli olarak olumsuz baskıya maruz kalan varlık için temiz madenciliği başlatıyor. Özellikle, Bitcoin eleştirmenleri, varlığın çevre üzerindeki etkisini tam bir yasaklama nedeni olarak gösterdi. Bitcoin madenciliğinin, bazı durumlarda bazı ülkelerin tüketiminden daha yüksek olan çok fazla enerji tükettiği bilinmektedir.