El Salvador Yasal İhalesi İle Bitcoin Hacmi Arttı

El Salvador Yasal İhalesi İle Bitcoin Hacmi Arttı

Uzun bir düşüş döneminden sonra, Bitcoin hacmi, El Salvador’un yasal ihale günü nihayet yükseldi.

Bitcoin Ticaret Hacmi, Salı günü El Salvador’un Yasal İhalesinde Arttı

En son Arcane Research raporuna göre, BTC ticaret hacmi, sürekli bir düşüş döneminden sonra bu hafta yükseldi.

Gerçek BTC 7 günlük ortalama günlük işlem hacmi, bir günde el değiştiren Bitcoin miktarını, geçen hafta ortalamasını gösteren bir göstergedir.

Metrik değerindeki bir artış, ağda daha fazla ticaret hareketi anlamına gelir. Öte yandan, düşük hacimler yatırımcıların piyasaya ilgi göstermediğini gösterebilir.

İşlem hacmi son birkaç aydır nispeten düşüktü. Eğilim Temmuz ayında kısaca değişti, ancak gösterge kısa süre sonra tekrar aşağı kaymaya başladı.

Ancak 7 Eylül farklı çıktı; 50 bin dolardan 43 bin dolara kadar düşen düşüş, Bitcoin işlem hacmini artırdı.

O gün El Salvador, BTC’yi ülkede ihale olarak yasallaştırdı ve piyasa kullanıcıları tarafından gerçekleştirilen satış sebebiyle fiyat düşüşü yaşandı.

El Salvador olayında göstergenin 7 günlük ortalama değeri 6 milyar doların biraz üzerindeyken, gündeki gerçek hacim 14 milyar dolarlık devasa bir artıştı.

Göstergenin değeri şu anda 4 milyar doların biraz üzerinde olduğu için Bitcoin hacmi Eylül başı seviyelerine geri dönmeye başladı.

Bu değer, 14 milyar dolarlık büyük artış da dahil olmak üzere 7 günlük bir ortalama olduğundan, bugünkü gerçek değer çok daha az olacaktır. Bu spot borsaların şu anda göreceli olarak boşta olduğu anlamına gelir.

BTC Fiyatı

Bitcoin’in fiyatı son 7 gün içinde %0,1 düşüşle 46,7 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay kripto piyasa verilerinde yüzde 1.2 artış yaşanmıştı.

El Salvador Yasal İhale gününden bu yana, Bitcoin uzun bir göreceli durgunluk döneminden sonra yüksek oynaklık kazandı. Bitcoin en son 46 bin doların üzerine çıktığı için tekrar yükseliyor gibi görünüyor. Ancak, mevcut volatilite göz önüne alındığında trendi yukarı çekip tutamayacağını şu anda söylemek zor.