El Salvador’da “Bitcoin’e Hayır” protestoları başladı

El Salvador’da “Bitcoin’e Hayır” protestoları başladı

El Salvador vatandaşları, gelecekte sahip olacakları emeklilik ve sosyal sigorta yardımlarını Bitcoin olarak almaya karşı çıkıyorlar.

“IMF, Bitcoin’i yasal bir ihale haline getirmenin önemli risklerine dikkat çekiyor.”

28 Ağustos günü bazı El Salvador vatandaşları sokaklarda Bitcoin’in yasal olarak benimsenmesini protesto etti. 

El Salvador hükümetinin oluşturulacak Bitcoin yasası ile kripto para birimi olan Bitcoin’i Salvador’un resmi yasal para birimi yapacağını duyurmuştu. El Salvador Başkanı Nayib, Bitcoin’in benimsenmesi konusunda geri adım atmazken El Salvador vatandaşları aynı fikri paylaşmıyor gibi görünüyor.

Geçen hafta gaziler, işçiler ve emekliler de dahil olmak üzere yüzlerce El Salvador’lu gösterici başkentte “Bitcoin’e Hayır” pankartlarıyla protesto yürüyüşü yaptı. Bazı vatandaşlar Bitcoin ile ilgili endişelerini dile getirdi. Büyük çoğunluğun bu yasaya karşı olması dikkat çekiyor.

Protestocular, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Kara para aklamaya hayır” pankartları tutarak yürüdüler. Reuters’e konuşan Yüksek Adalet Divanı işçi sendikası üyesi Stanley Quinteros şunları söyledi:

Herkes işlerin El Salvador için iyi gidip gitmediğini ve örneğin havale maliyeti önemli ölçüde düşerse… diğer ülkeler muhtemelen bu avantajı arayacak ve benimseyecektir.

IMF: Bitcoin’in önemli riskleri var

29 Ağustos günü, Uluslararası Para Fonu (IMF) dijital para birimleri hakkında tweet attı. IMF, Bitcoin’i ana akım finans sektörüne sokmaya hevesli değil.

IMF, Bitcoin gibi değişken bir varlık sınıfının finansal istikrar için nasıl riskler getirebileceğinden bahsetti.