Elon Musk 11 Milyar Dolar Vergi Ödeyecek

Elon Musk 11 Milyar Dolar Vergi Ödeyecek

Elon Musk, ABD tarihinde rekor miktarda vergi ödemeyi planlıyor. Elon Musk 11 milyar dolardan fazla vergi ödeyeceğini Twitter üzerinden takipçileri ile paylaştı.

Elon Musk 11 Milyar Dolar Vergi İle ABD Tarihine Geçebilir

Tesla CEO’su tweet’te, “İlgilenenler için bu yıl 11 milyar doların üzerinde vergi ödeyeceğim” dedi.

Kasım ayının başından bu yana, abonelerine bir ankette şirketin hisselerinin %10’unu satıp satmayacağını sorduktan sonra ezici çoğunluk bu fikri desteklemesi üzerine 14 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı. 

Ancak Musk, Tesla hisse senedi opsiyonlarında büyük bir vergiyle karşı karşıya olduğu için muhtemelen varlıkları izleyici tavsiyesi olmadan elden çıkarmaya başlayacaktı.

Musk’ın 2012’de kazandığı seçenekler önümüzdeki Ağustos’ta sona eriyor. Bunlardan yararlanmak için, kâr üzerinden gelir vergisi ödemesi gerekir.

Musk’ın serveti maaş veya nakit ikramiye almak yerine hisse senedi primlerine ve Tesla’nın kazancına bağlı.

Elektrikli otomobil üreticisinin hisseleri Musk‘ın Twitter anketinden bu yana düşerken, bir yıl öncesine göre %28 artışla kârlılığını koruyor.

Musk fona ihtiyaç duyduğunda, şirketin hisselerini teminat olarak kullanarak basitçe ödünç alabilir. Ancak bu uygulama, yöntemi milyarderler için bir vergi boşluğu olarak gören bazı politikacılar tarafından eleştirildi.

Bu yılın başlarında ProPublica, Musk ve diğer bazı iş liderlerinin 2018’de federal gelir vergisi ödemediğini gösteren bir soruşturma yayınladı.

Musk, bakiyesi o dönemde 13,9 milyar dolar artmasına rağmen, 2014-2018 yılları arasında 1,52 milyar dolarlık gelir üzerinden 455 milyon dolar vergi ödedi.

Forbes’a göre Tesla’nın başkanı 244 milyar dolarlık bir servete sahip ve bu da onu dünyanın en zengin insanı yapıyor.

Musk vergi ödemek için gelecek yıla kadar bekleyebilir, ancak bu Demokratların verimlilik faturası kapsamında daha yüksek vergi oranlarına potansiyel bir darbe anlamına gelebilir.

Son zamanlarda, Tesla ve SpaceX’in başkanı Demokratlarla vergi kaçakçılığı konusunda tartıştı.

Geçen hafta, Time dergisinin Musk’ı “Yılın Kişisi” olarak adlandırma kararını sorguladıktan sonra Senatör Elizabeth Warren’a yanıt verdi ve “Bu yıl tarihteki herhangi bir Amerikalıdan daha fazla vergi ödeyeceğim” tweetini attı.