Elon Musk Bu Hafta Yaklaşık 7 Milyar Dolarlık Tesla Hissesi Sattı

Elon Musk Bu Hafta Yaklaşık 7 Milyar Dolarlık Tesla Hissesi Sattı

Elon Musk, bu hafta 6.36 milyon değerinde Tesla hissesi sattı. 17 milyonun yaklaşık %37’sine denk geliyor. Şimdi elindekilerin %10’unu satma taahhüdünü yerine getirmek için yaklaşık 10 milyon Tesla hissesi daha satması gerekiyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, bu hafta elektrikli otomobil şirketindeki toplam 6,9 milyar dolarlık hisseyi sattı ve firmanın değerini 1 trilyon doların üzerine çıkaran meteorik bir ralliden yararlandı.

Günün ilerleyen saatlerinde yayınlanan bir ABD menkul kıymetler dosyasına göre, milyarder, hisse senedi işlemlerinin en sonuncusu olan Cuma günü tröstü tarafından tutulan 1,2 milyon hisseyi 1,2 milyar dolardan fazla sattı.

Dünyanın en zengin insanı ve Tesla’nın en büyük hissedarı geçen Cumartesi, sosyal medya platformunun kullanıcılarının bu hareketi onaylaması halinde hisselerinin %10’unu satacağını söylemişti.

Tesla Inc’in hisseleri Cuma günü %2.8 düşüşle 1.033.42 $ seviyesinden kapandı ve 11 haftalık galibiyet serisini sonlandırdı. Hisseler, Ekim ayındaki keskin rallinin ardından bu yıl %46’dan fazla arttı.

Şirketin 2003 yılında kurulmasından bu yana Musk’ın bu büyüklükteki bir hisseyi ilk kez nakite çevirdiği hisse senedi satışları, sermaye piyasası standartlarına göre çok büyüktü ve çoğu şirketin ilk halka arzlarını gölgede bıraktı.

Twitter kullanıcılarının bu harekete yeşil ışık yakmasını sağlayarak, Tesla’nın değerlemesinin köpüklü hale geldiği ve hisselerin rekor seviyelerde olduğu bir zamanda nakit çıkışına yönelik olası eleştirileri köreltti.

Elon Musk Bu Hafta Yaklaşık 7 Milyar Dolarlık Tesla Hissesi Sattı

Tesla Hala En Değerli ABD Otomobili

Tesla hisseleri bu hafta %15,4 düştü ve piyasa değerinde, Ford Motor Co ve General Motors Co’nun toplam piyasa değerlerinden daha fazla, 187 milyar $ kaybetti.

Haftanın kayıplarına rağmen, Tesla hala dünyanın en değerli otomobil üreticisi. Hisse senedindeki son güçlü kazançlar, elektrikli araç (EV) üreticilerinin hisselerine olan talebin altını çizdi.

Rivian Automotive Inc’in Çarşamba günü gişe rekorları kıran pazar çıkışından sonra, en değerli iki ABD otomobil üreticisi EV şirketleri.

Musk, California merkezli rakibi Irvine’de üstü kapalı bir şekilde şu tweet’i attı: “Hem elektrikli hem de yanmalı yüzlerce otomotiv şirketi kuruldu, ancak Tesla geçmişte yüksek hacimli üretime ve pozitif nakit akışına ulaşan tek Amerikan otomobil üreticisi. 100 yıl.”

Elon Musk, Bir Başka Tesla Hissesini 687,3 Milyon Dolara Satıyor

Elon Musk, Cuma sabahı erken saatlerde yaptığı açıklamada, Perşembe günü 687,3 milyon dolarlık ek hisse daha sattığını söyledi. Böylece bu haftaki satışları 5,2 milyon hisseyi toplamda 5,8 milyar dolara ulaştı.Geçen hafta sonu, dünyanın en zengin adamı ve Tesla'nın en büyük hissedarı olan Elon Musk, halka vergi borçlarını artırmak için hisselerinin %10'unu satıp satmayacağını sorduğu

İlgili İçerik