Elon Musk, Bir Başka Tesla Hissesini 687,3 Milyon Dolara Satıyor

Elon Musk, Bir Başka Tesla Hissesini 687,3 Milyon Dolara Satıyor

Elon Musk, Cuma sabahı erken saatlerde yaptığı açıklamada, Perşembe günü 687,3 milyon dolarlık ek hisse daha sattığını söyledi. Böylece bu haftaki satışları 5,2 milyon hisseyi toplamda 5,8 milyar dolara ulaştı.

Geçen hafta sonu, dünyanın en zengin adamı ve Tesla’nın en büyük hissedarı olan Elon Musk, halka vergi borçlarını artırmak için hisselerinin %10’unu satıp satmayacağını sorduğu bir Twitter anketi yaptı. Sonuçlara bağlı kalacağını söyledi ve %58’i bunu yapması gerektiği konusunda hemfikirdi.

Musk Vergiden Kaçından Amacıyla Tesla Hisselerini Satıyor

Ancak hisse satma olasılığı daha yüksek çünkü yakında yaklaşık 11 milyar dolarlık devasa federal vergiler ödemek zorunda kalacak ve ödemek için nakit paraya ihtiyacı olacak. Bunun nedeni, sahip olduğu 22,9 milyon hisse opsiyonunun gelecek yıl Ağustos ayına kadar sona ermesi ve opsiyonları kullandığında, düzenli bir gelir getiriyormuş gibi, bu yeni hisselerin değerine göre vergi ödemek zorunda kalacak olmasıdır.

Musk, Tesla’dan hisse senedi opsiyonlarının verilmesi dışında herhangi bir nakit maaş veya ikramiye almıyor.

Hisse satışlarının ilk turunda, Musk’ın güven fonu Tesla’nın yaklaşık 4 milyar dolar değerinde yaklaşık 3,6 milyon hissesini sattı ve yaklaşık 2,2 milyon hisse satın alma opsiyonunu kullandıktan sonra vergi yükümlülüklerini karşılamak için 1,1 milyar dolara 934.000 hisse daha sattı. Satıştan önce Musk, hisse senedi opsiyonları dahil Tesla’nın yaklaşık %23’üne sahipti.

Musk daha önce, önümüzdeki üç ay içinde çok sayıda hisse senedi opsiyonu kullanmak zorunda kalacağını ve bunun da büyük vergi faturalarına yol açacağını belirtmişti. Bazı hisselerinin satışı vergiler için fon sağlayabilir.

Tesla hisseleri, anketi Twitter’da yayınladığından beri değerinin %13’ünü kaybetti. Belki de yatırımcılar, Musk’ın hisselerinin satışını hisse fiyatının gelecekteki büyümesiyle ilgili belirsizlik olarak algıladılar. Musk, bazen Tesla hisselerinin aşırı değerli olduğuna inandığını açıkça belirtti.

Subaru ve Toyota’dan İlk Ortak Elektrikli Otomobil

Japon şirketi Subaru, en büyük hissedarı Toyota Motor ile iki yıllık bir ortak geliştirme projesinin sonucu olan ilk tamamen elektrikli otomobil (EV) Solterra'yı tanıttı.SUV'nin lansmanı, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler karbon emisyonlarını azaltmak için çevre düzenlemelerini sıkılaştırdıkça, elektrikli araçlara yönelik artan talebin ortasında geliyor

İlgili İçerik

Birkaç hafta önce Tesla, tarihteki altı şirketten 1 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip olan tek şirket oldu. Bu miktar, dünyanın en büyük 12 otomobil üreticisinin toplam değerinden daha fazla.

Musk’ın 5,2 milyon hisse satışı gerçeğinin bile gelecekte hisse fiyatı üzerinde baskı oluşturabileceğine dair korkular var. Tesla CEO’su Pazartesi günü hisse başına ortalama 1.180 dolar aldı. Ortalama olarak, hisse Salı satışlarında 1.086 dolara, Çarşamba günü 1.055 dolara düştü.

Perşembe günü ortalama satış fiyatı 1.074 dolardı. Tesla hisseleri, kısmen elektrikli kamyon üreticisi Rivian’ın (RIVN) o günkü ilk halka arzının beklenenden çok daha iyi gitmesi nedeniyle Musk’ın yalnızca 500.000 hisse satmasının ardından Çarşamba günü yükseldi.