Elon Musk, Ocak Ayında SpaceX Starship Roketini Fırlatmayı Planlıyor

Elon Musk, Ocak Ayında SpaceX Starship Roketini Fırlatmayı Planlıyor

Elon Musk Çarşamba günü, SpaceX’in dev Starship roketinin ilk yörünge uçuş testlerini Ocak ayında başlatmayı “umduğunu” söyledi. Program, test sonuçlarına ve düzenleyici onaylara tabidir.

Elon Musk, Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri Uzay Araştırmaları Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada , “Aralık ayında birkaç test yapacağız ve umarım Ocak ayında fırlatacağız” dedi.

Starship, SpaceX’in Ay ve Mars’a uçuşlarda kargo ve insanları fırlatmak için geliştirdiği devasa bir yeni nesil rokettir. Şirket, Güney Teksas’taki bir tesiste prototipleri test ediyor ve birkaç kısa test uçuşu gerçekleştirdi.

SpaceX, Starship’in tamamen yeniden kullanılabilir olmasını istiyor, roket ve güçlendiricisi, gelecekteki uçuşlar için yeniden inşa edilebilmesi için fırlatma sırasında inmelidir. SpaceX Falcon 9 roketleri kısmen yeniden kullanılabilir. Şirket düzenli olarak güçlendiricileri indirebilir ve yeniden başlatabilir.

Starship’in geliştirilmesindeki bir sonraki önemli adım yörüngeye fırlatılıyor. Şirket, görevi başlatmak için Federal Havacılık İdaresi’nden bir fırlatma lisansı istiyor ve düzenleyici, bu yılın sonuna kadar büyük bir çevresel değerlendirmeyi tamamlamayı planlıyor.

Musk, Starship’in ilk denemede yörüngeye başarılı bir şekilde ulaşıp ulaşamayacağından emin olmadığını ancak roketin 2022’de uzaya gitmesi gerektiğini vurguladı.

Elon Musk, Ocak Ayında SpaceX Starship Roketini Fırlatmayı Planlıyor

Musk, “Önümüzdeki yıl yüksek uçuş hızlarına ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi.

SpaceX, “test uçuş programını” tamamlamak ve “2023’te gerçek bir faydalı yük” başlatmak için önümüzdeki yıl bir düzine Starship test uçuşu başlatmayı planladığını söyledi. Starship için bir seri üretim hattı inşa etmenin programın uzun vadeli hedefleri için kritik olduğunu vurguladı ve füze üretimindeki mevcut “en büyük kısıtlamanın” şirketin Starship’in ihtiyaç duyduğu Raptor motorlarını ne kadar hızlı inşa edebileceğine dikkat çekti.

Musk, “Hayatın çok gezegenli olabilmesi için belki 1000 gemiye veya bunun gibi bir şeye ihtiyacımız olacağını düşünüyorum. SpaceX’in temel amacı, uzay teknolojisini, insanlığın çok gezegenli bir tür ve nihayetinde bir uzay uygarlığı haline gelebileceği şekilde ilerletmekti.” dedi. 

SpaceX’in NASA ile astronotları ay yüzeyine getirmek için Starship geliştirmek için 2,9 milyar dolarlık bir sözleşmesi olmasına rağmen, Musk, şirketin roket programı için “herhangi bir uluslararası işbirliği veya dış finansman içermediğini” söyledi.

Musk, “Starship şimdiye kadar en az %90 dahili olarak finanse edildi” dedi.

SpaceX, geçtiğimiz birkaç yıl içinde hem Starship hem de Starlink uydu internet projesini finanse etmek için milyarlarca dolar topladı ve şirketin yakın zamanda değeri 100 milyar dolar oldu.

Volkswagen Elektrikli Araba Pazarında Lider Olmayı Amaçlıyor

Volkswagen, enerji bölümündeki personeli iki katına çıkarmayı, gelecek yıl yeni ödeme teknolojisini kullanıma sunmayı ve elektrikli araç (EV) pazarı için önemli bir savaş alanında Tesla'yı geçmek için daha fazla ittifak kurmayı planlıyor.Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi, elektrikli araçlar için yeterince yüksek güçlü şarj cihazı bulunduğundan emin olarak, pil ömrü konusunda endişe duyan sürücüleri fosil yakıtlı araçlarını

İlgili İçerik