Enerji Krizi Kötüleşirken Avrupa Gaz Rekoru 100 Euro’ya Çıktı

Enerji Krizi Kötüleşirken Avrupa Gaz Rekoru 100 Euro’ya Çıktı

Çin, ekonomik toparlanmayı raydan çıkarmakla tehdit eden bir hareketle enerji arzı için küresel bir mücadeleyi hızlandırırken, Avrupa gazı rekor 100 avroya yükseldi. Fiyatlar daha sonra geri çekildi.

Dalgalı ticarette, gösterge vadeli işlemler Cuma günü geri çekilmeden önce %2,3 kadar yükseldi. Konuya aşina olan kişilere göre Çin, devlete ait enerji şirketlerine bu kış için her ne pahasına olursa olsun tedarik sağlamalarını emretti. Bu, tıpkı önemli bir Rus boru hattı üzerinden Almanya’ya akan sıvılar gibi, sıvılaştırılmış doğal gaz ve kömür kargoları için bir savaşı yoğunlaştıracak. 

Kaynak: Bloomberg

Hükümetler, artan sayıda seçmenleri yükselen fiyatların en kötü etkilerinden korumaya çalışmak için adımlar atarken, krize yanıt vermekte zorlanıyor. Fransa Başbakanı Jean Castex Perşembe günü TF1’de yaptığı açıklamada, Fransa’nın düzenlenmiş gaz tarifelerinde herhangi bir yeni artışı engelleyeceğini ve elektrik vergilerini azaltacağını söyledi.

Hollandalı bir enerji şirketi olan PZEM’de kıdemli bir tüccar olan Niek van Kouteren, “Değişken ticaret zaten kimsenin gazın ne kadar yükselebileceğini gerçekten bilmediğini gösteriyor, ancak kesinlikle çılgın bir yolculuğa çıkıyoruz” dedi. 

Hollanda doğalgaz vadeli işlemleri, Amsterdam’da saat 13:05’te %0,7 gerileyerek 97 avroya gerilemeden önce megavat-saatte 100 avroya yükseldi. Tüccarlar, daha fazla fabrika kapanırken veya üretimi azalttıkça talep kısıtlaması potansiyelini tartarken, fiyatlar kazançlar ve kayıplar arasında gidip geliyordu.