Enerji Krizi ve Enflasyon Metallere Yönelimi Artırabilir

Enerji Krizi ve Enflasyon Metallere Yönelimi Artırabilir

Çinko (LME) Cuma günü 3.700$/tonun üzerine çıkarken, alüminyum 3.100$/tonun üzerinde rahat bir şekilde kaldı. Bakıra gelince, LME fiyatları 10.000$/tonun üzerine çıktı. Yoğunlaşan bir enerji krizi ve artan enflasyon korkuları, yatırımcıların ana metallere yönelik coşkusunu yeniden alevlendiriyor.

enerji krizi ve enflasyon metallere yönelimi artırabilir

İnvesting verilerine göre spot piyasada metallerden en çok yükselişi Çinko Vadeli İşlemleri gösteriyor. Günlük %7 yükselen fiyat bu ay %26,5 oranında artış gösterdi.

Bugün %3’ye yakın primlenen Bakır Vadeli İşlemlerinin aylık getirisi ise %15. Kurşun Vadeli İşlemleri %2,5’e yakın yükseldi ve aylık getirisi %14’e çıktı.

Bugün %2 yükselen Nikel Vadeli İşlemleri ise bu ay %10’a yakın arttı. %2’ye yakın yükseliş gösteren Alüminyum Vadeli İşlemlerinin aylık getirisi %13’e yaklaştı.

FXstreet haberinde bulunan analist yorumlarına göre, “Enerji krizi, Avrupa’daki enflasyon tartışmasını körükledi ve artan enerji maliyetleri, manşet enflasyonu bir süre daha yukarı çekecek. Merkez Bankası’nın enflasyon açısından ‘geçici’ anlatımında çatlaklar olduğuna dikkat çekti.”  

Enerji krizi ve enflasyon metalleri beslemekten korkuyor  

FXstreet analistine göre “Enflasyon korkuları, özellikle bakır için geçerli olan, enflasyona karşı bir önlem olduklarına dair bir algı olduğu için metallere olan talebi artırabilir. Bu arada, son birkaç gündeki geniş ticaret ağırlıklı dolar endeksi ile birlikte ABD reel oranlarındaki gerileme de ivme kazanıyor.”

“Son zamanlarda güçlenen renminbi, Çin’den emtialara yönelik daha geniş talep beklentilerini vurguladı ve bazı metallerde ithalat arbitrajının açılmasına yol açtı. Geniş ticaret ağırlıklı renminbi yaklaşık %6 arttı.”