Enflasyondan Korunmak İçin En İyi Yatırım Bitcoin Mi? Altın Mı?

Enflasyondan Korunmak İçin En İyi Yatırım Bitcoin Mi? Altın Mı?
  1. Hangi yatırım tercihi enflasyondan korunmamızı sağlar?
  2. Bitcoin enflasyondan korunma yolunda tercih edilebilir mi?
  3. Altın halen en güvenli yatırım tercihi mi?

Enflasyon baskılarının ekonomiye yayılmasıyla altın ve gümüş piyasaları yukarı yönlü ivme kazanmaya devam ediyor. 

Metal piyasaları, hemen hemen her şey için daha yüksek fiyatlarda kendini gösteren daha geniş enflasyon eğilimlerini yansıtmaya başlıyor olabilir. İşletmelerin ve tüketicilerin karşılaştığı bu fiyat artışları, Federal Rezerv hattının “geçici” olduklarına rağmen, pes etme belirtisi göstermiyor.

Milyarder hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones, bu hafta CNBC’de bir görünüm sırasında enflasyon tehdidine ağırlık verdi. 

Paul Tudor Jones: Enflasyon savaşçıları değil, enflasyon yaratıcıları olan bir Federal Rezerv Kurulumuz var. Enflasyonun geçici olmadığı benim için oldukça açık. Kalmak için burada. Ve muhtemelen finansal piyasalar için en büyük tek tehdit bu ve yine, muhtemelen genel olarak toplum için düşünüyorum. Yani, bu %5,4 TÜFE gerçek bir ufuk açıcıdır. Bu, 30 yılda elde ettiğimiz en yüksek TÜFE. Ve tabii ki, enerji buradan beslendikçe, önümüzdeki birkaç ay içinde burada daha da yükselecek. Bu nedenle, özellikle bir yatırımcı için, bu kitlenin çoğu için, uzun bir hisse senedi, uzun tahvil portföyü için 60/40 portföyü için mutlak ölümdür. Öyleyse asıl soru, kendinizi buna karşı nasıl savunacaksınız?

Enflasyondan Korunmak İçin Bitcoin Tercih Edilebilir Mi?

Paul Tudor Jones’a göre enflasyona karşı en iyi savunma altın değil Bitcoin olacak. Bitcoin’in son birkaç yılda yatırım evrenindeki hemen hemen tüm diğer varlıklarla birlikte altından daha iyi performans gösterdiği kesinlikle tartışılmaz.

Kripto para birimi, Perşembe günkü rallisinde 1,2 trilyon doların üzerinde bir piyasa değeri elde etti. Bu yüksek yüksekliğe ulaşmak için yüzde on binlerce yükseldikten sonra, Jones partiye geç kalma riskini alıyor. 

Bitcoin’in geçmişteki performansı gibi bir şeyin, bir trilyon doları aşan mevcut maliyet temelinden nasıl kopyalanabileceğini görmek zor. Ancak, en son hype sona erdikten sonra nasıl büyük bir satıştan zarar görebileceğini görmek zor değil.

Bitcoin, bu hafta bir Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonunun lansmanı ile desteklendi. ETF, gerçek Bitcoin’ler yerine vadeli işlem sözleşmeleri yapacak. Bu, onu oldukça spekülatif bir temel dijital varlığı izleyen türev araçların türev aracı yapar. Başka bir deyişle, çoklu risk katmanıdır.

Bitcoin’in kendisine, bankacılık ve aracılık sistemlerinin dışında ve bunların ücretleri ve karşı taraf riskleri olmaksızın doğrudan blok zinciri üzerinde sahip olunabilir. Bu avantajlar, vadeli işlem sözleşmelerine veya onları elinde tutan Wall Street araçlarına sahip olmakla tamamen kaybedilir.

Benzer şekilde, değerli metallere fiziksel biçimde sahip olmanın temel avantajlarının çoğu, metal tarafından desteklendiği iddia edilen finansal enstrümanları elinde bulundurarak kaybedilir. Spot fiyatları takip etme konusunda iyi bir iş çıkarsalar bile ki bu kesin bir şey değildir, altın ve gümüş sahipliği bundan daha fazlasıdır. İnsanlar, mahremiyet, güvenlik ve somut biçimde paraya sahip olmanın rahatlığı için altın ve gümüş sikkelere sahiptir. 

Piyasa Bu Tartışmayı Çözecek

Kıymetli metallerin mi yoksa kripto para birimlerinin mi daha değerli para biçimleri olduğu konusundaki tartışma, nihayetinde piyasa tarafından çözülecektir. Hangi varlık sınıfının daha iyi bir enflasyon riskinden korunma işlevi gördüğü de önümüzdeki yıllarda kanıtlanacak.

Enflasyondan Korunmak İçin En İyi Yatırım Bitcoin Mi? Altın Mı?
Kaynak: Tradingview

Altının gram fiyatı gün içerisinde 563,75 Türk Lirası seviyesini görerek zirve yaptı. Gram altın fiyatı geçtiğimiz hafta içerisinde yaklaşık yüzde 8 değer kazandı.

Altın ve gümüşün zaman içinde satın alma gücünü koruma ve özellikle hızla yükselen enflasyon dönemlerinde iyi performans gösterme konusunda yüzyıllardır bir geçmişi vardır. 

Kripto para birimlerinin böyle bir sicili yoktur. Kendi başına enflasyon korkularından çok, yaygın olarak benimsenmeleri ve potansiyel kullanım durumları hakkındaki spekülasyonlar tarafından yönlendirildiler. 

Şimdiye kadar çıkarılacak Bitcoin sayısının kesinlikle sınırlı olduğu doğrudur. Bu, Bitcoin’e sınırsız miktarlarda yaratılabilen ABD doları gibi desteksiz fiat para birimlerinin aksine doğal bir kıtlık verir.

Ancak yoktan yaratılabilecek kripto para birimlerinin sayısı da sınırsızdır. Bitcoin’in her zaman en iyi kripto olup olmayacağını kim söyleyebilir? Veya gelecekte ortaya çıkabilecek yeni bir “dijital ötesi” internet ve bilgi işlem paradigmasında bunlardan herhangi birinin bir değeri olup olmayacağı.

Altın ve gümüş piyasaları gelecekte kaçınılmaz olarak yükseliş ve düşüşler yaşayacaktır. Ancak metallerin kendileri, çeşitli endüstriler, kuyumcular ve zanaatkarlar ve finansal sistemin dışında sabit parayı tutmak isteyen yatırımcılar için değerli olmaktan asla vazgeçmeyecek.