EOS Nedir?

EOS Nedir?

EOS blok zinciri, kendi kimliğini geliştiren bir Ethereum rakibidir. Ücretsiz işlemler, benzersiz yönetim ve yüksek işlem hacmi sunar. EOS, devredilen hisse kanıtı yönetim modelini popüler hale getirdi. Ethereum gibi akıllı sözleşmeleri ve DApp’leri desteklerken aynı zamanda yüksek işlem hacmi, ücretsiz işlemler ve gelişmiş performans sağlar. Peki Eos Nedir?

EOS Nedir? Kim Tarafından Kuruldu?

Ethereum ile rekabet etmek için tasarlanmış bir blok zinciridir. Block.one, EOS’un arkasındaki şirkettir. Block.one, aynı zamanda blockchain için figüranlar olarak da hareket eden Brendan Blumer (CEO) ve Dan Larimer (CTO) tarafından yönetiliyor.

Block.one, EOS’u oluşturan temel yazılım olan EOSIO’dan da sorumludur. Bağımsız geliştiriciler bu yazılımı WAX, Telos ve Worbli gibi kendi “kardeş” zincirlerini başlatmak için kullandılar. Son olarak Block.one, hackathon’ları, hibe programlarını ve diğer projeleri finanse eden bir risk sermayesi kolu işletiyor.

EOS Kullanım Alanları

 1. DApp geliştiricileri, işlem kaynaklarını ayırmak için belirteci kullanabilir
 2. Blok üreticileri jetonu enflasyondan kazanabilir
 3. EOS sahipleri madeni paralarını stake edebilir ve blok üreticilerini seçebilir
 4. Madeni para sahipleri, EOS REX’te stake yaparak ödüller kazanabilir
 5. Kullanıcılar belirteci DApp’lerde ve diğer web sitelerinde harcayabilir

Merkezileşme Suçlamaları

EOS’un DPoS modeli, madeni para sahiplerinin blok zincirinin yönetiminde söz sahibi olmasına izin verse de, çeşitli cephelerde eleştirildi.

Bir sorun, blok üreticilerinin normal kullanıcılarla birlikte oy kullanabilmesidir, bu da blok üreticileri arasında oy danışıklılığı ve oy satın alma suçlamalarına yol açmıştır. 

Sıfır Ücretli İşlemler

EOS, son kullanıcılardan işlem ücreti almaz.

Bunun yerine, Dapp geliştiriciler zorunluluk hissesini EOS  RAM, CPU ve NET olarak rezerv kaynaklarına. Ardından, DApp işlemleri için bant genişliği ayırmak için bu kaynakları kullanabilirler.

Teorik olarak, bu sınırlamalar “spam” işlemlerin blok zincirini aşırı yüklemesini önlemelidir, ancak gerçekte sorunlar hala ortaya çıkmaktadır.

2019 yılında EIDOS adlı bir airdrop ağı tıkamaya başladı . EIDOS, işleyebileceği işlem sayısı açısından blok zincirine aşırı yüklenmemiş olsa da, EOS’un ekonomik modelini, geliştiriciler için CPU’yu çok pahalı hale getirecek şekilde kullanır.

EOS blok üreticileri ve geliştiricileri bir çözüme karar vermedi, ancak platformun DApp geliştiricilerinin çoğu, durum yönetilebilir göründüğü için platformda kalmayı seçti.

EOS-nedir?
EOS Nedir?

EOS Üzerine Kurulu DApp’ler

EOS, aşağıdakiler gibi dikkate değer uygulama ve hizmet ağına sahiptir:

 • EOS cüzdanı ve geliştirici araçları sağlayan Scatter
 • Everipedia, bir Wikipedia benzeri bir site.
 • EOS Dynasty, kullanıcıların savaşlar, ticaret, toplama ve daha fazlasıyla ödüller kazanmalarını sağlayan bir RPG/PvP oyunu
 • Newdex, merkezi olmayan bir kripto para borsası
 • Upland , Monopoly benzeri bir emlak ticareti oyunu
 • EOS Dice ve diğer birkaç kumar uygulaması
 • pEOS, özel EOS işlemleri için bir araç

EOS Avantaj ve Dezavantajları

EOS, benzersiz avantajlara sahip popüler bir blok zinciridir:

 • Yüksek işlem hacmi
 • Son kullanıcılar için ücretsiz işlemler
 • Kullanıcı oylarına dayalı yönetim
 • Sağlam bir DApp ekosistemi

Bununla birlikte, blok zincirinin birkaç engeli vardır:

 • DApp geliştiricileri, işlem bant genişliği için ödeme yapmalıdır
 • Güç bir dereceye kadar merkezileştirilir
 • Blok üreticisi yolsuzluğu hala bir endişe kaynağı
 • Spam işlemleri devam eden bir sorundur

EOS’un Ethereum’un yerini alıp almayacağını söylemek zor. Her iki blok zinciri de çok farklı topluluklara sahiptir ve farklı türde uygulamalar için kullanılır. Ancak, kendi avantajları ve güçlü bir topluluğu ile EOS burada kalacak gibi görünüyor.