ETH Madenciliği Bitiyor Mu?

ETH Madenciliği Bitiyor Mu?

Ethereum 2.0 haberlerinin yaygınlaşması ile Ethereum madenciliği yapan kullanıcılar madencilik donanımlarını ellerinden çıkarma peşine düştü. Peki Ethereum 2.0 ile ETH madenciliği arasındaki bağlantı nedir ?

Ethereum 2.0 Nedir ?

Ethereum 2.0 kısaca, ağın işlevi, hızı ve güvenliği konularında ciddi değişiklik sunan güncellemeler vaat eden ve uzun süredir heyecanla beklenen bir güncellemedir.

Ethereum 2.0 ile gelecek en büyük yenilik ise, Proof of Work (İş İspatı) konsensüs algoritmasıyla çalışan mainnet’in, Proof of Stake (Hisse İspatı) algoritmasına geçmesi olacak.

Ethereum 2.0 ve ETH Madencilik Bağlantısı

ETH dijital para birimi elde etmek amacıyla kullanılan yöntem Ethereum madenciliği olarak isimlendiriliyor. Ethereum blockchain üzerinden Ether elde etmek için Ethash olarak isimlendirilen kendine özgü algoritmaya uygun işlemler yaparak elde ediliyor.

ETH madenciligi

Ethereum 2.0’a geçiş ile birlikte Proof-of-Work yerine Proof-of-Stake (Pos) platformu kullanılacaktır. Söz konusu geçiş elbette bir anda değil, aşama aşama yapılacak ve yıllara yayılacaktır. Geçiş işleminde gerekli olan enerji madencilik işlemleri ile değil stake edilen (kilitlenen) ETH tokenler ile sağlanacak. İşlem süreci herhangi bir enerji sarfiyatı gerektirmediği ve herhangi bir madencilik süreci olmadığından dolayı Proof Of Stake (PoS) sistemine çevre dostu olarak bakılıyor.

Sonuç olarak ETH 2.0 sisteminin geliştirilmesi ile birlikte ETH madenciliği şu anda olduğu gibi ekran kartları ile değil stake edilen yani kilitlenen ETH varlıkları yöntemi ile yapılacak.

ETH Madenciliği ve Ekran Kartları

Bilindiği üzere ETH işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için Proof Of Work sistemi ile ekran kartları kullanılarak platformun aktif olarak çalışması sağlanıyordu ve madencilik yapan kullanıcılara işlem başına komisyon veriliyordu.

Son dönemde artan Ethereum 2.0 geliştirme haberlerinin ardından ETH madenciliği yapan kullanıcılar “mining rig” yani madencilik donanımlarını ellerinden çıkarma peşindeler, dolayısıyla ileri tarihlerde ekran kartlarında ciddi bir fiyat düşüşü bekleniyor.