YeFi CEO’su: Ethereum Küresel Bilgisayar Olacak

YeFi CEO’su: Ethereum Küresel Bilgisayar Olacak

Hackernoon’daki “Behind the Startup” serisi hakkında konuşan YeFi CEO’su Pekka Kellka “Ethereum küresel bilgisayar olacak”, Ishan Pandey ile DeFi ve Blockchain hakkında konuştu.

Vitalik Buterin’in 2015’ten bu yana Ethereum blok zincirinde yapılan en önemli güncellemenin kısa süre önce yürürlüğe girdiğine ve bunun Ethereum ekosistemi üzerindeki etkilerine ilişkin duyurusunu detaylandırması istendiğinde, Kellka yanıtladı:

Öncelikle şunu söyleyerek başlayayım; Ethereum, küresel iş dünyasında oyunu değiştirecek. “Küresel bilgisayar” olacak ve AWS, Azure, Google’ın toplamından daha büyük olacak.”

YeFi CEO’su şunları ekledi: 

“Ethereum’un son EIP (Ethereum İyileştirme Önerisi) 1559’daki en büyük değişikliği, ETH’yi uzun vadede deflasyonist yapacak olan “ekonomik model”deki değişiklikti.”

Ethereum EIP1559 yükseltmesi

Gerçekten de, Ethereum ağında daha büyük platform değişiklikleri, ağı birçok yönden stabilize etti ve geliştirdi, bu da genel olarak Ethereum’a daha fazla güvene izin verdi. 

EIP1559 nedeniyle, her işlem yapıldığında ETH tokenleri piyasadan çekilecek ve her işlemde temel ücret tutarı “yakılacak”. 

Ethereum işlemlerinin sayısı arttıkça, yaratılandan (mayınlanan) daha fazla ETH’nin “yakılacağı” tahmin ediliyor. Böylece, ETH’ye olan talep arzı çok geride bırakacak. 

Ethereum küresel bilgisayar olacak

Ethereum dünyanın bilgisayarı olacak

Ancak ETH’nin “para kazanma makinesi” sadece bir yan üründür. En önemlisi, daha önce de bahsettiğim gibi Ethereum dünyanın bilgisayarı olacak.”

ETH 2.0 piyasaya sürüldüğünde, muhtemelen yıl sonuna kadar daha da önemli değişikliklerin gerçekleşmesi bekleniyor. 

CEO’ya göre “Sharding”in bir sonucu olarak, Ethereum ağı çok daha uygun maliyetli bir şekilde kullanılacak, işlem maliyetlerini düşürecek ve işlem hızlarını önemli ölçüde artırarak çok fazla enerji tasarrufu sağlayacak. 

Son olarak, gelişmeler açısından, özellikle covid-19 sonrası dönemde kripto alanında göreceğimiz gibi, Kellka tüm blok zincirinin ve kripto para birimi ortamının patlamak üzere olduğunu bekliyor.