Ethereum nedir ?

Ethereum nedir ?

Ethereum sanal bir süper bilgisayar olarak düşünülebilir. İnsan müdahalesine ihtiyaç duymadan çalışabilen uygulamaları barındırmak için bir platform olarak tasarlanmıştır. Bu uygulamalara ‘Merkezi Olmayan Uygulamalar’ denir.

Ethereum, Ether (genellikle Ethereum olarak adlandırılır), bu sanal ağı kullanmak için ödediğiniz bir çeşit para birimi veya “simge”dir.

Ethereum Blok Zinciri

Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi Ethereum’un da kendi blockchain ağı vardır.

Ethereum’a ait bir blok zincir vardır ve Ethereum ağındaki tüm işlemlerin kaydı tutulur. Dünyanın dört bir yanındaki dağıtık defterlerde (bilgisayarlar, madenciler vb.) saklanır. Bununla birlikte, Bitcoin’in blok zinciri sadece işlem kayıtlarını saklarken, Ethereum’un blok zinciri akıllı sözleşmelere ve merkezi olmayan uygulamaları da içerir.

Akıllı sözleşmeler (Smart Contract), kendi başlarına çalışacak şekilde programlanmış sözleşmelerdir. 

Ethereum blok zinciri, her akıllı sözleşmenin en son işleminin kaydını tutar.

Ethereum Nasıl Çalışır?

Basit para transferleri veya akıllı sözleşmelerin veya DApp’lerin yürütülmesi olsun, işlemler bir nevi “yakıt” gerektirir.

Yakıt işlem ücreti olarak düşünülebilir. Ether kullanarak yakıt için ödeme yaparsınız. İşlem ücretleri madencilere gider.

Ethereum ne için kullanılır?

Ethereum blok zincirinde farklı akıllı sözleşmeler ve DApp’ler programlayabileceğiniz için, Ethereum kullanım durumları yalnızca hayal gücü ile sınırlıdır.

Bu potansiyel olarak Ethereum’u Bitcoin gibi tek kullanımlık kripto para birimlerinden daha kullanışlı hale getirir. Bu işlem aynı zamanda “ Blockchain 2.0 ” (programlanabilir işlemler) teriminin ortaya çıkmasına da yol açtı.

Ethereum’un bu konudaki yeniliği, Ethereum’un popülaritesini ve başarısını taklit etmeye çalışan taklitçilere bile yol açtı.

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler kendi başlarına yürütülecek şekilde programlanmış sözleşmelerdir. Peki bu neden yararlıdır? Akıllı sözleşmeler, genellikle aracıların neden olduğu verimsizlikleri ortadan kaldırabilir.

Akıllı sözleşmeler, bankalar gibi aracılardan ve hatta Airbnb ve Uber gibi hizmet sağlayıcılardan kurtulur. Örneğin, bankalar genellikle insanlara kredi verenlerdir.

Ethereum madenciliği 

Blok zincir üzerinde bir işlem yaptığınızda, bu işlem Ethereum ağında yayınlanır. Madenciler işlemleri doğrular ve bunları blok zincirine  eklenen bloklar (işlem grupları) halinde gruplandırır. Madencilerin doğrulama şekli Ethereum işlemleri “iş kanıtı” yoluyla yapılır. Madenciler, bilgisayarlar veya özel madencilik cihazları gibi madencilik cihazlarını kullanarak, hesaplama açısından zor işler  yapıyorlar. 

Başlangıçta Ethereum Madenciliği Yapmanın Üç Yolu Vardı; 

  1. Havuz madenciliği
  2. Tek başına madencilik
  3. Bulut madenciliği

Bu işi ilk bitiren kişi, blok zincirine yeni bir blok ekler. Kullanıcılar blok zincir üzerinde yaptıkları her bir işlem için, madencilere işlem ücretleri ve yeni oluşturulan Eter öderler.

Ethereum’u Kim Yarattı? 

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum fikrini 2013’ün sonlarında bir White paper yayınladı. Başlangıçta Bitcoin’in blok zincirinde uygulama geliştirme (DApp’ler) için yayınlanmıştı, ancak Bitcoin topluluğundaki kullanıcılar onunla aynı fikirde değillerdi. Bu onu Ethereum’u yaratmaya yönlendirdi.

Ethereum, Ocak 2014’te resmi olarak duyuruldu. Kurucular arasında Charles Hoskinson (IOHK’nin Kurucusu – Ethereum Classic ve Cardano’nun arkasında), Anthony Di Iorio (Jaxx’in Kurucusu), Mihai Alisie ( Bitcoin Dergisi Kurucu Ortağı ) vardı.

Ethereum’un ICO’su Temmuz 2014’ten Ağustos 2014’e kadar gerçekleşti. Kalabalık satış katılımcıları Ether için Bitcoin kullanarak ödeme yaptı. Bir yıl sonra, Temmuz 2015’te Ethereum yayına girdi.

Ethereum’un Faydaları

1. Sansüre Dayanıklı

Blockchain teknolojisi nedeniyle Ethereum’da hiçbir şey sansürlenemez. Veriler dünya çapındaki dağıtık defterlerde barındırılır, bu nedenle binlerce dağıtık sistem kontrol edilmeden sansür veya verilerin değiştirilmesi mümkün olmaz.

2. Kesinti Yok

Ethereum tek bir sunucuda (merkezileştirilmiş) tutulmadığından ve bunun yerine binlerce düğümde (merkezi olmayan) barındırıldığından, kesinti yoktur. (Tüm düğümler aynı anda çökmediği sürece ki bu nadirdir).

3. Çok yönlü

Akıllı Sözleşmelerin tanıtılmasıyla, Ethereum çok yönlü bir platformdur ve birçok sektörde devrim yaratabilir.

4. Bağış 

Ethereum, ICO’ları başlatmak için en popüler platformlardan biridir. Ethereum’un blok zinciri, geliştiricilerin DApp’ler, DAO’lar ve diğer kripto varlıkları oluşturmasını nispeten kolaylaştırır. Bu nedenle, ICO’ların ve geliştiricilerin başlaması için giderek daha popüler ve kullanışlı bir platform haline geldi.

5. İşlem Hızları

Token madenciliği ve transferi, özellikle Bitcoin ile karşılaştırıldığında, Ethereum blok zincirinde daha hızlıdır. Bitcoin’i aktarmak 10 dakika (veya daha uzun) sürebilirken, Ethereum’u aktarmak birkaç saniye sürer.

Ethereum’un Dezavantajları

1. Bilinmeyen Programlama Dili

Ethereum kendi programlama dilini kullanması sebebiyle bu durum Ethereum’u DAO hack Projects olayı gibi sorunlarla başbaşa kaldı.

2. Ölçeklenebilirlik Sorunları

“Ethereum, Bitcoin gibi, daha popüler hale geldikçe sorunlarla karşı karşıya”

Ethereum birçok işlemi gerçekleştiremiyorsa, bazı eleştirmenler ana akım kullanıcı tabanının taleplerini karşılamak için olduğunu belirtiyor.

3. Senkronizasyon Sorunları

Ethereum ile ilgili bir diğer teknik sorun, bazen Ethereum cüzdanının blok zinciri ile düzgün bir şekilde senkronize edilmemesidir. Bu, bazen kullanıcıların cüzdanlarının gerçek bakiyesini göremedikleri ve rakamların yanlış olabileceği anlamına gelir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu bazı kullanıcılar için biraz endişe verici!