FED, Artan Enflasyon Nedeniyle Güven Kaybetti

FED, Artan Enflasyon Nedeniyle Güven Kaybetti

Allianz baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian’a göre, Federal Rezerv (FED) enflasyonun geçici olduğu konusundaki duruşunda ısrar ederek güvenini kaybediyor.

Mohamed El-Erian, “Fed’in kredi kaybettiğini düşünüyorum. Enflasyon konusunda otoriter bir sesi yeniden tesis etmenin gerçekten önemli olduğunu ve bunun muazzam kurumsal, politik ve sosyal sonuçları olduğunu defalarca dile getirdim.” dedi.

El-Erian, Fed’in enflasyon konusundaki duruşunun merkez bankasının görünümünü zayıflattığını ve Başkan Joe Biden’ın ekonomik gündemini baltaladığını savundu. İnsanların, artan tüketici fiyatlarından en çok düşük gelirli insanların etkilendiğini unutmaması gerektiğini söyledi.

FED Başkanına Göre Enflasyon Geçici

Fed Başkanı Jerome Powell daha önce enflasyonist koşulların “gelecek yıl” devam etmesini beklediğini söyledi ve tedarik zinciri sorunlarının hiçbir iyileşme belirtisi göstermediği konusundaki “hayal kırıklığını” kabul etti. Ancak Fed, enflasyondaki artışın büyük ölçüde koronavirüs pandemisinden kaynaklandığı ve tedarik zinciri sorunlarının er ya da geç ortadan kalkacağı görüşünü savunuyor.

Çalışma Bakanlığı geçen hafta, benzin ve tıbbi hizmetlerden gıda ve kiraya kadar çeşitli malları kapsayan TÜFE’nin Ekim ayında aylık bazda %0,9 artarak beklentilerin oldukça üzerinde olduğunu söyledi. Oran, Aralık 1990’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkarak yıllık %6,2’ye yükseldi.

“Merkez bankalarının enflasyonu yanlış değerlendirdiği bir aşamadayız. Yinelenen anlatı: “Geçici, geçici, geçici.” Bu geçici değil,” dedi. El-Erian, Fed’in ciddi bir siyasi hata yapma riski altında olduğu konusunda uyardı.

El-Erian, “Davranış değişikliklerinin meydana geldiğine dair yeterli kanıtımız var” dedi. “Şirketler fiyatları yükseltiyor ve hepsi bu değil. Tedarik kesintileri herkesin beklediğinden çok daha uzun sürer. Tüketiciler gelecekte sorun yaşamamak için satın alıyor. Bu elbette enflasyon üzerinde baskı yaratıyor. Sonra ücret modelleri değişiyor.”

Ünlü Wall Street Analistleri Gelecek Vadeden Hisse Senetlerini Paylaştı

Wall Street Analistleri gelecek vadeden hisse senetlerini paylaşarak fiyat tahmininde bulundular. Şirketler enflasyonist baskılar ve işgücü sıkıntısı ile karşı karşıyayken bile piyasalar rekor seviyelere doğru ilerliyor, ancak yatırımcıların hisse senedi seçerken uzun vadeli bir perspektifi korumaları gerekiyor.Gelecek çeyrekler için kazanç tahminleri, yatırımcılara ve analistlere şirketin önünde ne olduğu

İlgili İçerik

“Yani, enflasyonu tetikleyen temel davranışsal unsura bakarsanız, bunun bir süre devam edeceği sonucuna varırsınız ve bu, Covid-19 nedeniyle yenilenen aksaklıklardan bahsetmeye başlamadan önce bile” diye ekledi.

El-Erian, Çin ve Vietnam gibi büyük imalatçı ülkelerde halk sağlığı kısıtlamalarının yeniden getirilmesini ve limanların kapanmasını yenilenen tedarik zinciri aksamalarına örnek olarak gösterdi.

El-Erian, Fed’in tepkisinin en uygununun ne olacağı sorulduğunda, “Aralık ayında daralma hızını hızlandırın” dedi.

3 Kasım’da Fed, “bu ayın sonunda” aylık tahvil alım oranını düşürmeye başlayacağını söyledi. Bu süreçte, Fed’in satın aldığı mevcut 120 milyar dolarlık aylıktan her ay 15 milyar dolarlık (10 milyar dolarlık Hazine ve 5 milyar dolarlık ipoteğe dayalı menkul kıymetler) indirim yapılacak.

El-Erian, Avustralya, Yeni Zelanda ve Norveç merkez bankaları tarafından atılan benzer adımlara atıfta bulunarak, “İkincisi, İngiltere Merkez Bankası’nın yaptığı şeyi yapmaya başlayın… bu da insanları daha yüksek faiz oranlarına hazırlamaya başlıyor” dedi.

Ekonomik Beklentiler: 15-21 Kasım Ekonomik Gelişmeler

Bu hafta itibariyle dünyada gerçekleşmesi öngörülen toplantılar, raporlar, etkinlik duyuruları ve diğer tüm ekonomik gelişmeleri paylaşıyoruz. 15-21 Kasım Ekonomik Gelişmeleri;Japonya GSYİH verilerini paylaşacak.İngiltere işsizlik rakamları açıklanacak.AB istihdam oranları ve GSYİH raporu yayınlanacak.Fransa 2021 3. çeyreğine ilişkin işsizlik oranları açıklanacak.15 Kasım Ekonomik Gelişmeler

İlgili İçerik