FED Başkanı Jerome Powell’dan Önemli Açıklamalar

FED Başkanı Jerome Powell’dan Önemli Açıklamalar

Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole’de gelecek ekonomi yönetimine dair önemli açıklamalarda bulundu. Ekonominin beklenilen şartlarda geliştiği durumda, bu yıl varlık alımları hızını düşürmeye başlamanın uygun olacağını belirtti.

Powell’ın konuşmasıyla beraber piyasada ciddi dalgalanmalar yaşandı. ons altın da artış görülürken, Dolar/TL de ise düşüş yaşandı.

Varlık Alımlarının Hızını Düşürmek Bu Yıl Uygun Olabilir

“Tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamak uygun olabilir”

Jerome Powell

Mesajı piyasada varlık alımı azalış sinyali düşünceleri hakim oldu. Sözlerine devam eden Powell “Tahvil alımlarında düşük göstergesi doğrudan faiz artırım zamanlaması sinyali değil” diyerek sözlerine ekledi.

Powell Enflasyona Dair Önemli Açıklamalarda Bulundu

Jerome Powell Jackson Hole kasabasında dijital ortamda düzenlenen Ekonomi Politikası Sempozyumunda enflasyona yönelik “Enflasyonda geçici dalgalanmalara yanıt vermek iyilik yapmaktan çok zarar verebilir.” Sözleri söyledi.

ABD’de normalleşen hayatın enflasyondaki etkilerine dikkat çeken Powell; “Eğer yüksek enflasyon ciddi bir endişe haline gelir ise, Fed kesinlikle buna yanıt verir.” Dedi.

Birleşik Devletlerin yükselen enflasyon dinamiklerinin giderek karışık hal aldığını söyleyen Powell enflasyonda bu seviyelerin endişe verici olduğunu, yüksek enflasyon rakamlarının geçici olduğunun büyük olasılıkla kanıtlanacağının, enflasyon görünümünün zaman içerisinde yüzde 2 hedefiyle tutarlı seviyelere gelerek tam istihdamın sağlanmasının amaçlandığını ve bu hedefin sağlanabilmesi için önlerinde yapılacak işlerinin olduğunu sözlerine ekledi.