Fed Başkanı Powell, Kriptoyu Yasaklama ‘Niyetinin’ Olmadığını Söyledi

Fed Başkanı Powell, Kriptoyu Yasaklama ‘Niyetinin’ Olmadığını Söyledi

Özel kripto para biriminin yerini alan CBDC’ler hakkında daha önce yaptığı yorumlar sorulduğunda Fed Başkanı Powell, “yanlış konuştuğunu” söyledi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, kripto para birimleri kripto para birimlerini yasaklama niyetinde olmadığını söyledi, ancak Perşembe günü bir Meclis Finansal Hizmetler Komitesi toplantısında stabilcoinlerin daha fazla düzenleyici gözetime ihtiyacı olduğunu söyledi.

Temsilcilerin Hazine Bakanı Janet Yellen ve Powell’a Hazine Bakanlığı ve Federal Rezerv‘in pandemi yanıtı hakkında soru sorması için bir forum işlevi görmesi amaçlanan iki saatlik toplantı, kripto para birimleri hakkında birkaç soru içeriyordu.

Cum. Ted Budd (RN.C.), kripto uzun zamandır savunucusu ve Kongre Blockchain Kafkas üyesi netleştirmek için Powell istedi ifadeleri (CBDC) o bir ABD merkez bankası dijital para gelişiminde bir Temmuz duruşmada yapmış özel kripto ve sabit paralara olan ihtiyacı azaltabilir.

Budd tarafından doğrudan “kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamak veya sınırlamak” isteyip istemediği sorulduğunda, Powell’ın yanıtı kocaman bir “Hayır” oldu.

“Onları yasaklamak gibi bir niyetim yok” dedi.

Powell’ın sözleri, Kongre’den dijital doları geliştirmek için danışma ve yasama desteği istemesinden sadece iki gün sonra geldi . Kripto topluluğundaki bazıları, bir ABD CBDC’sinin kurulmasının, yakın zamanda Çin’de görüldüğü gibi özel kripto yasaklarına yol açacağını düşünüyor , ancak Powell’ın sözleri aksini gösteriyor.

Powell, stabilcoinler hakkında soru sorulduğunda, bunları para piyasası fonları veya banka mevduatlarıyla karşılaştırdı.

Powell, “Bir dereceye kadar düzenleyici çevrenin dışındalar ve düzenlenmeleri uygun” dedi.

Aynı zamanda Kongre Blok Zinciri Grubu’nun bir üyesi olan Temsilci Warren Davidson (R-Ohio), dijital varlıkları çevreleyen düzenleyici netliğin eksikliğine dikkat çekti ve Yellen’dan dijital varlıkları vergi muhasebesi amacıyla tanımlamasını istedi.

Yellen, İç Gelir Servisi’nin (IRS) “bu soruya cevap verecek ayrıntılı düzenlemeler” yayınlama sürecinde olduğunu söyleyerek soruyu saptırdı. Bu yaklaşan rapor, önümüzdeki haftalarda piyasaya sürülecek olan stablecoin’ler hakkında merakla beklenen bir rapor da dahil olmak üzere, Hazine departmanının son aylarda söz verdiği birkaç rapordan biri. Bir IRS sözcüsü, yorum istendiğinde CoinDesk’i Hazine Departmanına yönlendirdi.

Mahremiyet endişeleri

Mali mahremiyet konusu da Perşembe günkü duruşmada bir temaydı ve üç temsilci – Temsilciler David Kustoff (R-Tenn.), Trey Hollingsworth (R-Ind.) ve Rep. William Timmons (RS.C.) – bir araya geldi. IRS’nin, bankaların 600 doları aşan tüm hesaplardan yıllık giriş ve çıkışları raporlamasını gerektiren yeni düzenlemeleri yürürlüğe koymaya zorlamasıyla ilgili endişeler arttı .

Yellen, IRS’nin planlarını doğruladı ve bunların tahmini 7 trilyon dolarlık vergi açığını gidermek için gerekli olduğunu söyledi.

“Evet, her ikisinin de IRS’nin kaynaklarını artırmayı önerdik… böylece IRS, anlaşılmaz gelir kaynakları hakkında fikir sahibi olacak.”