FED Faiz Artışı Erken Gelebilir

FED Faiz Artışı Erken Gelebilir

ABD Merkez Bankası FED faiz artışını erken bir tarihte açıklayabilir. Merkez bankası yöneticileri geçen ay yaptıkları toplantıda yayınlanan tutanaklara göre, oldukça sıkı bir iş piyasası ve amansız bir enflasyon, Federal Rezerv’i faiz oranlarını beklenenden daha erken yükseltmeye ve varlık alımlarını daha da hızlı kesmeye zorlayabilir.

İçeriği son derece şahin olarak algılanan Çarşamba günü yayınlanan bir belgede, 14-15 Aralık toplantısının tutanakları, Fed yetkililerinin 2022’de küresel tedarik zinciri sorunlarıyla birlikte devam etmesi muhtemel fiyat artışlarının hızı konusunda son derece endişeli olduğunu belirtti.

Bu korkular, en azından Aralık ayı ortası itibariyle, bazı Fed yetkililerinin enflasyonist baskıları artırabileceğini, ancak ABD’deki ekonomik toparlanmayı “temelde değiştirmeyebileceğini” söylediği hızla yayılan Omicron koronavirüsü ile potansiyel olarak ilişkili risklerden daha ağır basıyor gibi görünüyordu.

Katılımcılar genel olarak ekonomi, işgücü piyasası ve enflasyon hakkındaki bireysel görüşleri göz önüne alındığında, federal fon oranını katılımcıların önceden tahmin ettiğinden daha erken veya daha hızlı artırmanın haklı olabileceğini belirttiler. Bazı katılımcılar, federal fon oranındaki artışın başlamasından kısa bir süre sonra Federal Rezerv sisteminin dengesini azaltmaya başlamanın tavsiye edilebileceğini de kaydetti.

Bu formülasyonlar, yalnızca borçlanma maliyetlerini artırarak değil, aynı zamanda merkez bankasının elindeki Hazine bonoları ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerdeki azalmadan yararlanarak yüksek enflasyona karşı koyma ihtiyacı konusunda son haftalarda Fed’de varılan fikir birliğinin derinliğini gösterdi. Fed’in bilançosunda, çoğu koronavirüs pandemisi sırasında finansal piyasaları istikrarlı tutmak ve uzun vadeli faiz oranlarını korumak için biriken yaklaşık 8,8 trilyon dolar var.

ABD Otomobil Pazarının Lideri Toyota Motor Corp. Oldu

Japon otomobil üreticisi Toyota Motor Corp, Amerika Birleşik Devletleri'nde otomobil satışlarında ilk sırayı alarak, 1931'den beri tartışmasız lider General Motors Co.'yu geride bıraktı.Otomobil üreticilerine göre Toyota, 2021'de General Motors için 2.218 milyon olan ABD'de 2.332 milyon araç sattı.

İlgili İçerik

Fed Faiz Artışı Olasılığı Arttı

FedWatch CME Group’un izleme aracına göre, Fed’in pandemiden bu yana ilk kez Mart ayında faiz oranlarını yükseltme olasılığı %70’in üzerine çıktı.

Fed’in uzun vadeli tahvil piyasalarındaki varlığını azaltma ihtimali, 10 yıllık ABD Hazine getirisini Nisan 2021’den bu yana en yüksek seviyesine itti.

ABD hisse senetleri, S&P 500’ün (SPX) yaklaşık %1.6 düştü. Vadesi Fed’in politika önlemi beklentilerine en duyarlı olan iki yıllık Hazine bonolarının getirisi Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Tutanaklar, merkez bankasının %2 hedefini iki katından fazla artıran enflasyona karşı koymak için geçen ay Fed’in keskin politika değişikliği hakkında daha fazla ayrıntı sağlıyor.

Yetkililer, enflasyonla ilgili endişelerini özetlemenin yanı sıra, sağlık krizinin körüklediği emeklilikler ve diğer işgücü piyasasındaki anormallikler göz önüne alındığında, ekonominin maksimum istihdam olarak kabul edilebilecek seviyeye hızla yaklaştığını söyledi.

Tutanaklarda, “Katılımcılar, rekora yakın işten çıkarmalar ve doldurulamayan boş kadroların yanı sıra ücret artışında gözle görülür bir hızlanma da dahil olmak üzere ABD işgücü piyasasının çok sıkı olduğuna dair bir dizi işaretin altını çizdi” denildi. 

Birçok katılımcı, mevcut iyileşme hızı devam ederse, işgücü piyasalarının hızla maksimum istihdama yaklaşacağına inanıyordu.

Aralık ayında, politika yapıcılar pandemi tahvil alım programının tamamlanmasını hızlandırmayı kabul ettiler ve 2022’de oranı yüzde dörtte üç oranında artıracak tahminler yayınladılar. Fed’in gecelik işlemlere ilişkin baz faiz oranı şu anda sıfıra yakın görünüyor.

Toplantı, Omicron varyantının yayılması nedeniyle koronavirüs vakalarının sayısı hızla artmaya başladığından Aralık ayında yapıldı.

O zamandan beri enfeksiyonlar hızla arttı ve üst düzey Fed yetkilileri, değişen sağlık hizmeti ortamının uygun para politikası konusundaki görüşlerini değiştirip değiştirmediği konusunda henüz yorum yapmadı.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankası başkanı olarak ikinci bir dört yıllık dönem için adaylığıyla ilgili bir oturum için gelecek hafta Senato Bankacılık Komitesi’ne çıkacak ve o zamana kadar ekonomiye yeni perspektifler sunması muhtemel görünüyor.

2022 Yılı İtibariyle Dünyanın En Büyük Şirketleri

2022 Yılı İtibariyle Dünyanın En Büyük Şirketleri: 2021 yılı geride kalırken hangi şirketler değer kazandı? Bu makalemizde sizlere dünyanın en büyük 10 şirketini piyasa değeri ve çalışan sayısı bakımından listeliyoruz.Başarılı strateji (ve ürün, zamanlama ve yönetim) bir yana, bir şirketin ödenmemiş

İlgili İçerik