FED Faiz Oranlarını %0 – 0.25 Seviyesinde Tuttu

FED Faiz Oranlarını %0 – 0.25 Seviyesinde Tuttu

Açık Piyasa Komitesi, federal fon oranı aralığını bu seviyede tutmanın şimdilik uygun olacağına inanıyor. FED faiz oranlarını yüzde 0-0.25 bandında tutmasının yanı sıra tahvil alımını azaltacağını belirtti.

ABD Federal Rezerv Sistemi (FED), piyasanın beklediği gibi baz faiz oranını %0-0,25 seviyesinde tuttu, finansal düzenleyicinin toplantısının ardından ABD Federal Rezervi, Kasım ayından itibaren varlık satın alma programının azaltılmasının başladığını duyurdu.

Açık Piyasa Komitesi, işgücü piyasası koşulları maksimum istihdam tahminleriyle uyumlu seviyelere ulaşana ve enflasyon %2’lik bir hedefe yükselene kadar federal fon oranı aralığını %0-0.25’te tutmanın ihtiyatlı olacağına inanıyor. Buna karşılık, Kasım ayından itibaren Hazine tahvili alım programı ayda 10 milyar dolar, ipoteğe dayalı menkul kıymet (MBS) satın alma programı ise ayda 5 milyar dolar azalmaya başlayacak.

Böylece, Kasım ayı sonunda düzenleyici, hazine bonosu rezervlerini en az 70 milyar dolar ve ipotek destekli menkul kıymetleri en az 35 milyar dolar artıracak. Aralık ayından itibaren hazine bonosu rezervleri en az 60 milyar dolar, ipotek destekli menkul kıymetler ise en az 30 milyar dolar artacak.

“Komite, net varlık alımlarının her ay benzer şekilde azaltılmasının tavsiye edilebilir olduğuna inanıyor.”

Tüm komite üyeleri para politikası eylemi için oybirliğiyle karar aldı. Bir sonraki Fed toplantısı 15 Aralık’ta yapılacak ve buna makroekonomik tahminlerin bir güncellemesi eşlik edecek.