Fitch, OPEC+ Kararının Piyasa Etkisini Değerlendirdi

Fitch, OPEC+ Kararının Piyasa Etkisini Değerlendirdi

Fitch doğal kaynaklar ve emtialar grubu direktörü Dmitry Marinchenko, RIA Novosti’ye karar hakkında yorum yaptı. “Perşembe günü OPEC + ittifakının Aralık ayında petrol üretimini günde 400 bin varil artırma kararı bekleniyordu ve piyasanın buna önemli bir tepki vermesi pek mümkün görünmüyor.” dedi.

OPEC+ Perşembe günü Aralık ayında petrol üretimindeki artışı hızlandırmama kararı aldı. Böylece ittifak, koronavirüs pandemisi nedeniyle petrol talebindeki düşüş nedeniyle Mayıs 2020’de günlük 9,7 milyon varil azaltılan üretimini aylık 400 bin varil artırmaya devam edecek. İttifak, Eylül 2022’nin sonuna kadar üretim kısıtlama yükümlülüklerinden kademeli olarak çekilmeyi bekliyor.

Petrol Cenneti BAE, Enerji Üretmek İçin Atıkları Yakacak

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan BAE, kronik çöp sorununu ve aynı zamanda gaz yakıtlı elektrik istasyonlarına olan bağımlılığını hafifletmek için Körfez bölgesinin ilk atıktan enerji santrallerini inşa ediyor.Birleşik Arap Emirlikleri, çöplerinden kurtulmanın yeni bir yolunu buldu. Çölde biriken çöpleri elektriğe dönüştürecek yakma fırınları kuruyor.Dünyanın

İlgili İçerik

OPEC+ Kararı Piyasayı Etkilemeyecek

Fitch analisti Marinchenko: “OPEC + kararı bekleniyordu ve piyasayı pek etkilemeyecek

Marinchenko, “Karar bekleniyordu ve genel olarak cari fiyatlarla dikkate alındığında, piyasanın bir şekilde buna önemli ölçüde tepki vermesi pek olası değil. OPEC + hala temkinli ve üretimde çok kademeli bir artış kararına bağlı kalıyor. Pandemi gelecekte gelişecek” dedi.

Marinchenko’ya göre, bu tür bir ihtiyat, petrol fiyatlarının şu anda açıkça dengenin üzerinde olması ve petrol ve gaz şirketlerinin rekor karlar sabitlemesi nedeniyle pazarın bir miktar aşırı ısınmasına neden oldu.

Uzman, gelecek yıl OPEC+’ın üretimi daha da artıracağını, bunun da arz ve talebi dengelemesi ve muhtemelen fiyat istikrarına yol açmasını bekliyor.

Marinchenko, “Hala denge petrol fiyatlarının varil başına 50-60 dolar aralığında olduğuna inanıyoruz.”

Ekim başında, Brent ham petrolünün varil fiyatı üç yıl içinde ilk kez 80 doları aştı, ayın ortasında 85 doların üzerine çıktı ve ay sonunda 86 dolara ulaştı.

Perşembe günü, OPEC + toplantısının arka planında, teklifler çok değişkendi. Kararın açıklanmasından kısa bir süre önce, Brent varil başına 84,5 dolara ulaştı.