Ford Elektrikli Otomobil Fabrikaları Kurmak İçin En Büyük Yatırımını Yapıyor

Ford Elektrikli Otomobil Fabrikaları Kurmak İçin En Büyük Yatırımını Yapıyor

Ford Motor Co. ve Güney Kore merkezli enerji şirketi SK Innovations, elektrikli araçlar için iki yeni muazzam üretim kampüsü inşa etmek için 11.4 milyar dolar yatırım yapıyor

Ford yöneticileri, yatırımın Ford’un payının 7 milyar dolar olacağını söyledi. Ford daha önce 2025 yılına kadar daha fazla elektrikli araç üretmeye geçiş için 30 milyar dolar harcayacağını ve dünya çapındaki satışlarının %40’ının 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araçlar olmasını beklediğini açıklamıştı.

Biri Kentucky’de , diğeri Tennessee’de olmak üzere iki tesiste toplam yaklaşık 11.000 kişi istihdam edilecek ve bu tesisler arasında üç elektrikli araç pili üretim tesisi ve elektrikli kamyonet inşa edecek bir fabrika yer alacak.

ford elektrikli otomobil

Ford’un ilk ana akım tamamen elektrikli aracı Mustang Mach-E geçen yıl satışa çıktı ve Ford E-Transit elektrikli ticari minibüsü bu yılın sonlarında satışa sunulacak. İlk tamamen elektrikli tam boyutlu kamyonu olan Ford F-150 Lightning’in önümüzdeki yıl satışa çıkması bekleniyor.

Ford COO’su Lisa Drake, yeni lokasyonda inşa edilecek kamyonların F-150 Lightnings değil, gelecekteki elektrikli F serisi kamyon modelleri olacağını açıkladı. Ford, Dearborn’da F-150 Lightning’i inşa ediyor ve şirket onu gelecek yıl satışa çıkarmayı planlıyor.

“Elektrikli Otomobil geleceği önümüzdeki yıllarda ciddi dönüşümler yaşayacak ve Elektrikli Otomobil pazarı genişledikçe kapasiteyi büyütebilmek istiyoruz”

Lisa Drake

Ford ayrıca, elektrikli araç tamir teknisyenlerini eğitmek için önümüzdeki beş yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri‘nde toplam 525 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu.