Geely Akıllı Telefon Pazarına Giriyor

Geely Akıllı Telefon Pazarına Giriyor

Çinli otomobil üreticisi Zhejiang Geely Holding’in (GEELY.UL) kurucusundan yeni bir girişim, ilk akıllı telefonunu 2023 yılına kadar piyasaya sürmeyi ve ilk yılında 3 milyon adet satmayı hedefleyecek.

Volvo’nun sahibi Geely Salı günü yaptığı açıklamada, Li Shufu olarak da bilinen başkan Eric Li’nin, bir avuç devin hakim olduğu rekabetçi bir sektöre girerek premium akıllı telefonlar yapacak yeni bir şirket kuracağını duyurdu.

Li, uçan arabalar ve helikopter taksiler gibi girişimler üzerine fütüristik bahisler yapmış olsa da, telefonlara bir baskın, Geely’yi artık Çin’de büyümeyen ve Apple, Çinli Xiaomi Corp (1810) dahil olmak üzere bir avuç oyuncunun hakim olduğu oldukça rekabetçi bir sektör haline getiriyor.

Akıllı telefon üreticileri elektrikli araç pazarına giriyor olsa da Geely akıllı telefon satmayı taahhüt eden ilk yerleşik otomobil üreticisidir.

Li, yaptığı açıklamada, “Akıllı araç kokpitleri ve akıllı telefon teknolojileri içindeki teknolojilerde yakın bir bağlantı var” dedi. “Gelecekteki en büyük eğilim, sınırlar arasında kullanıcı ekosistemleri oluşturmak ve kullanıcılara daha kullanışlı, daha akıllı ve sorunsuz bağlantılı çoklu ekran deneyimi sunmaktır.”

Geely Akıllı Telefon Anlaşması İmzaladı

Açıklamada, Li’nin yeni şirketi Hubei Xingji Shidai Technology Co Ltd’nin Wuhan Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi ile merkezi Wuhan şehrinde akıllı telefonlar da dahil olmak üzere akıllı cihazlar geliştireceği bir merkez kurmak için bir anlaşma imzaladığı belirtildi.

Kamu kayıtları Li’nin Xingji Shidai’nin %55’ine sahip olduğunu gösteriyor.

Reuters tarafından görülen dahili bir nota göre, proje 10 milyar yuan (1.55 milyar $) yatırımla finanse edilecek ve aynı zamanda ilk yılında 10 milyar yuan gelir hedefliyor.

Notta ayrıca, sekiz yıl içinde 150 milyar yuan’lık kümülatif gelir elde etmeyi, 3.000 kişiyi istihdam etmeyi ve nihayetinde borsada listeye girmeyi hedefliyor. Geely, not hakkında yorum yapmayı reddetti.

Geçen yıl Çin’e cep telefonu sevkiyatı %11 düşüşle 330 milyon adede düştü. Küresel olarak, performans ve özelliklerdeki gelişmeler kademeli olarak arttığından, tüketicilerin daha yeni modellere yükseltme yapmaları daha uzun sürüyor.

Araştırma firması IDC’de Çin’in akıllı telefon pazarını takip eden Will Wong, Geely’nin Çin’deki marka bilinirliğinin premium pazara girmesine yardımcı olacağını söyledi.

Wong, “Yine de, Geely’nin cep telefonu işinin odak noktası, tüm otomobil üreticilerinin başarılı olmak için önemli bir farklılaştırıcı aradığı akıllı araç geliştirme hedeflerini güçlendirmeye daha fazla odaklanacak.” Dedi.

Counterpoint Research’e göre Apple, küresel olarak %57’lik pazar payıyla 400 doların üzerindeki telefonlar pazarına hakim durumda. Samsung ise %17’lik pay ile onu takip ediyor.

Tüketici donanım şirketleri akıllı elektrikli araç sektörüne giriyor

Mart ayında, Xiaomi’nin kurucusu Lei Jun, şirketinin elektrikli araç pazarına resmi olarak gireceğini ve önümüzdeki 10 yıl içinde 10 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Huawei ve Foxconn da ortaklıklar yoluyla sektöre girerken, Apple’ın kendi akıllı arabası için araştırma ve geliştirme yaptığı bildiriliyor.