Connect with us

Teknoloji Haberleri

Geely Akıllı Telefon Pazarına Giriyor

Yazar

tarih

Çinli otomobil üreticisi Zhejiang Geely Holding’in (GEELY.UL) kurucusundan yeni bir girişim, ilk akıllı telefonunu 2023 yılına kadar piyasaya sürmeyi ve ilk yılında 3 milyon adet satmayı hedefleyecek.

Volvo’nun sahibi Geely Salı günü yaptığı açıklamada, Li Shufu olarak da bilinen başkan Eric Li’nin, bir avuç devin hakim olduğu rekabetçi bir sektöre girerek premium akıllı telefonlar yapacak yeni bir şirket kuracağını duyurdu.

Li, uçan arabalar ve helikopter taksiler gibi girişimler üzerine fütüristik bahisler yapmış olsa da, telefonlara bir baskın, Geely’yi artık Çin’de büyümeyen ve Apple, Çinli Xiaomi Corp (1810) dahil olmak üzere bir avuç oyuncunun hakim olduğu oldukça rekabetçi bir sektör haline getiriyor.

Akıllı telefon üreticileri elektrikli araç pazarına giriyor olsa da Geely akıllı telefon satmayı taahhüt eden ilk yerleşik otomobil üreticisidir.

Li, yaptığı açıklamada, “Akıllı araç kokpitleri ve akıllı telefon teknolojileri içindeki teknolojilerde yakın bir bağlantı var” dedi. “Gelecekteki en büyük eğilim, sınırlar arasında kullanıcı ekosistemleri oluşturmak ve kullanıcılara daha kullanışlı, daha akıllı ve sorunsuz bağlantılı çoklu ekran deneyimi sunmaktır.”

Geely Akıllı Telefon Anlaşması İmzaladı

Açıklamada, Li’nin yeni şirketi Hubei Xingji Shidai Technology Co Ltd’nin Wuhan Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi ile merkezi Wuhan şehrinde akıllı telefonlar da dahil olmak üzere akıllı cihazlar geliştireceği bir merkez kurmak için bir anlaşma imzaladığı belirtildi.

Kamu kayıtları Li’nin Xingji Shidai’nin %55’ine sahip olduğunu gösteriyor.

Reuters tarafından görülen dahili bir nota göre, proje 10 milyar yuan (1.55 milyar $) yatırımla finanse edilecek ve aynı zamanda ilk yılında 10 milyar yuan gelir hedefliyor.

Notta ayrıca, sekiz yıl içinde 150 milyar yuan’lık kümülatif gelir elde etmeyi, 3.000 kişiyi istihdam etmeyi ve nihayetinde borsada listeye girmeyi hedefliyor. Geely, not hakkında yorum yapmayı reddetti.

Geçen yıl Çin’e cep telefonu sevkiyatı %11 düşüşle 330 milyon adede düştü. Küresel olarak, performans ve özelliklerdeki gelişmeler kademeli olarak arttığından, tüketicilerin daha yeni modellere yükseltme yapmaları daha uzun sürüyor.

Araştırma firması IDC’de Çin’in akıllı telefon pazarını takip eden Will Wong, Geely’nin Çin’deki marka bilinirliğinin premium pazara girmesine yardımcı olacağını söyledi.

Wong, “Yine de, Geely’nin cep telefonu işinin odak noktası, tüm otomobil üreticilerinin başarılı olmak için önemli bir farklılaştırıcı aradığı akıllı araç geliştirme hedeflerini güçlendirmeye daha fazla odaklanacak.” Dedi.

Counterpoint Research’e göre Apple, küresel olarak %57’lik pazar payıyla 400 doların üzerindeki telefonlar pazarına hakim durumda. Samsung ise %17’lik pay ile onu takip ediyor.

Tüketici donanım şirketleri akıllı elektrikli araç sektörüne giriyor

Mart ayında, Xiaomi’nin kurucusu Lei Jun, şirketinin elektrikli araç pazarına resmi olarak gireceğini ve önümüzdeki 10 yıl içinde 10 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Huawei ve Foxconn da ortaklıklar yoluyla sektöre girerken, Apple’ın kendi akıllı arabası için araştırma ve geliştirme yaptığı bildiriliyor.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Haberleri

Bulut Bilişim Sistemlerine Yapılan Yatırımlar 56 Milyar Dolara Ulaştı

Yazar

tarih

Bulut Bilişim Sistemlerine Yapılan Yatırımlar 56 Milyar Dolara Ulaştı

Bulut bilişim sistemleri altyapı geliştirmesine yapılan yatırımlar 2022 yılı ilk çeyreğinde 2 milyar dolar arttı. Geçtiğimiz 2021 yılı ilk çeyreğine göre ise 14 milyar dolar artış gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Artan tedarik zinciri sorunları, siber güvenlik tehditleri ve jeopolitik istikrarsızlar küresel tedarik zincirlerini bulut depolama hizmetlerine yönlendirdi. Birçok kuruluş, donanım tedarik sorunu ve küresel anlamda artan enflasyon tehdidinden kendilerini korumak için bulut depolama hizmetlerine yatırım yaptı.

Canalys Araştırma Analisti Yi Zhang, “Bulut altyapı hizmetlerinin kullanım durumları genişledikçe, potansiyel karmaşıklık da artıyor. Hibrit ve çoklu bulut dağıtımlarının piyasada yaygın olduğunu görüyoruz. Hiper ölçekleyiciler, hızlı kanal geliştirmeye yatırım yapıyor ve ortaklar, fırsatlar arttıkça yanıt veriyor” dedi.

Lider Bulut Bilişim Sistemleri Sağlayıcıları

Konu ile ilgili Canalys verilerine göre lider bulut depolama hizmeti sağlayıcısı Amazon Web Services 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda %37 büyüdü. Amazon, T-Systems, Verizon ve Telefónica gibi telekomünikasyon şirketlerine odaklanarak önemli müşterilerin kazandığını duyurdu. Ayrıca telekomünikasyon şirketleri için 5G ağının benimsenmesini hızlandıracak bir otomasyon platformuna güç sağlamak için Tech Mahindra ile olan ilişkisini de geliştirdi.

Pazar payının %21’ine sahip olan Microsoft Azure, 2022 yılı ilk çeyreğinde %46 büyüme kaydederek dünyanın en büyük ikinci bulut depolama hizmet sağlayıcısı oldu.

Son olarak pazar payının %8’ine sahip olan Google Cloud, 2022 yılı ilk çeyreğinde %54 büyüme kaydederek dünyanın en büyük üçüncü bulut depolama hizmet sağlayıcısı konumunda yerini korudu. Google Cloud diğer bulut sağlayıcılardan farklı olarak dijital egemenlik, analitik, yapay zeka ve siber güvenliğe odaklanıyor.

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Apple CEO’su Pandemi Etkisi Hakkında Konuştu

Yazar

tarih

Apple CEO'su Pandemi Etkisi Hakkında Konuştu

Apple CEO’su Tim Cook, “2030 yılına kadar tedarik zincirimizde ve ürünlerimizde karbon nötr olmak için kaydettiğimiz ilerlemenin yanı sıra yeni ürünlerimize yönelik güçlü müşteri tepkisini görmekten memnuniyet duyduklarını” söyledi.

Apple, Covid ile ilgili aksaklıklar ve silikon kıtlığı nedeniyle karşılaştığı “tedarik kısıtlamalarına” rağmen, yıllık yüzde 9 artışla Mart çeyreğinde 97.3 milyar dolarlık bir gelir rekoru açıkladı.

CEO Tim Cook, “2030 yılına kadar tedarik zincirimizde ve ürünlerimizde karbon nötr olmak için kaydettiğimiz ilerlemenin yanı sıra yeni ürünlerimize yönelik güçlü müşteri tepkisini görmekten memnuniyet duyduklarını” söyledi. “Hem yarattığımız hem de geride bıraktıklarımız konusunda her zaman olduğu gibi dünyada iyilik için bir güç olmaya kararlıyız” diye ekledi.

Cook, Covid ile ilgili aksaklıklara ve endüstri çapında silikon kıtlığı ile yakından ilgilendiklerini söyledi. “Kısıtlamaların 4 milyar ila 8 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ettik” dedi ve bunların “öncelikle Şanghay koridoru etrafında toplandığını” da sözlerine ekledi. Olumlu yanı, “etkilenen son montaj fabrikalarının neredeyse tamamının şimdi yeniden başlatılmış olması” olduğunu söyledi. 

Apple CFO’su Luca Maestri ise şunları ekledi: “Dünya çapında en çok satan akıllı telefonlara baktığımızda, Mart çeyreğinde oldukça inanılmaz sonuçlar elde ettik. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk altı model iPhone’lar, Japonya’daki ilk dört, Avustralya’daki ilk beş, kentsel Çin’deki ilk altıdan beşi vb. Dolayısıyla iPhone 13 gerçekten küresel bir başarı elde etti” dedi.

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Huawei AR-GE’ye 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Yazar

tarih

Huawei AR-GE'ye 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Huawei Ar-Ge’ye 2021 yılında 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı.

Bloomberg, kendi verilerine dayanarak, Huawei Technologies’in 2021’de ABD yaptırımlarını atlatmak için 22 milyar dolardan fazla araştırma ve geliştirmeye (Ar-Ge) yatırım yaptığını yazıyor.

Çin’in en büyük teknoloji devi, son beş yılda Ar-Ge bütçesini neredeyse ikiye katlayarak 2021’de 22,1 milyar dolara ulaştı. Huawei, bu miktarın şirketin o yılki satışlarının yaklaşık %22.4’ünü temsil ettiğini söyledi.

Ajansa göre Huawei, Microsoft (22.2 milyar dolar), Apple (23,1 milyar dolar) ve Meta dahil olmak üzere geçen yıl Ar-Ge harcamaları 20 milyar doları aşan dünyadaki altı şirketten biriydi Facebook ve Instagram 24,7 milyar dolar ile Rusya’da aşırılık yanlısı olarak yasaklandı. En büyük Ar-Ge harcaması Amazon (56 milyar dolar) ve Alphabet (32.6 milyar dolar) tarafından yapıldı.

Continue Reading

Popüler