Getir, Moov’un yüzde 75 hissesini alacak

Getir, Moov’un yüzde 75 hissesini alacak

Getir, Anadolu Grubu iştiraklerinden Çelik Motor ile araç kiralama platformu Moov’un yüzde 75 hissesini satın almak için bağlayıcı olmayan bir anlaşma sağladı.

Moov tam olarak nedir?

Saatlik hatta dakikalık, istersen de günlük araç kiralama hizmeti sunar. Bu dijital hizmetle sadece ihtiyacın olan süre kadar araç kiralar, şubeye gitmez, sana en yakın aracı uygulama üzerinden kendin alır, dilediğin yerde, dilediğin kadar kullandıktan sonra hizmet bölgesi içinde istediğin yere bırakırsın.

MOOV tamamen dijital bir uygulamadır. Üyelik ve sözleşme işlemlerini online olarak tamamlarsın. Uygulamadaki harita üzerinden sana en yakın aracı istediğin zaman kendin alıp hemen MOOV’layabilirsin. Aracı seçtin, Kredi Kartı ile Öde butonuna tıkladın ve artık araç senin. Sen araca ulaşıp kapıları açana kadar geçecek vakit için de 15 dakika bizden. Anahtar nerede mi? Uygulama üzerinden kapılarını açtığın aracın torpido gözünde. İşin bittiğinde ise kapıları uygulama üzerinden kilitlemen yeterli. Aracı temiz kullanman, hizmet bölgesi içinde çekilmeyecek, senden sonra MOOV’layacak kişinin kolay erişebileceği bir yere bırakman gerekiyor, aksi halde ceza yansıtmaları meydana gelecektir. (otopark, kullanılamama bedeli vs.)

Getir, Moov’un yüzde 75 hissesini almak için anlaştı. Anadolu Grubu tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan tam açıklama ise şöyle:

İştirakimiz Çelik Motor Ticaret A.Ş. bünyesinde saatlik araç kiralama faaliyeti olan Moov hizmet işletmesi; kayıtlı değerleriyle ve kısmi bölünme yoluyla Çelik Motor Ticaret A.Ş.’nin %100 bağlı ortaklığı olarak yeni kurulan Moov Dijital Ulaşım Çözümleri Ticaret A.Ş.’ye (MOOV) devredilmiş olup bölünme işlemi 17.08.2021 tarihinde tescil edilmiştir. MOOV, inovatif olarak saatlik ve esnek süreli araç paylaşım platformu olarak geliştirilen bir dijital ulaşım şirketidir.

Taraflarca KAP’a yapılan açıklama sonucunda anlaşma sağlanmış olup, taraflarca sağlanmış anlaşmaya göre MOOV’un sermayesini temsil eden payların %75’inin devir bedeli 16.000.000 USD tutarı üzerine MOOV’un kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan araçlara ilişkin varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi ile hesaplanacak tutarın %75 oranındaki kısmının eklenmesi/çıkarılması şeklinde hesaplanacak.

Kaynak : https://www.bloomberght.com/getir-moov-un-yuzde-75-hissesini-alacak-2286119