Google Rekabet Yasası İhlali İçin Avrupa’ya 2.8 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek

Google Rekabet Yasası İhlali İçin Avrupa’ya 2.8 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek

Google rekabet yasası ihlali için 2017 yılında dava edilmişti. Yakın zamanda sonuçlanan dava ile dünyanın en popüler internet arama motoru, daha küçük Avrupalı ​​​​rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde etmek için kendi fiyat karşılaştırmalı alışveriş hizmetini kullandığı için para cezasına çarptırdı.

Google, Çarşamba günü 2.42 milyar avroluk (2.8 milyar dolar) bir “antitröst” kararına karşı temyiz başvurusunu kaybetti; bu, Avrupa’nın rekabet şefi için AB’nin büyük teknolojiyi düzenlemeye yönelik üç mahkeme kararının ilkinde büyük bir kazanç elde etti.

Antitröst Nedir?

Antitröst, bir tür politik ve ekonomik bir uygulamadır. Ana firmanın büyük paydaşı olduğu, aynı tip ürünleri üreten kardeş şirketlerin yahut birbirleri ile sermaye ve ortak bağı bulunmayan fakat aynı tip ürünleri üreten farklı firmaların, aralarındaki ticari rekabeti önleyerek, karlarını yükseltmek gayesi ile resmen birleşmesi veya resmi olmayan biçimde ortak hareket etmesini engellemeye yönelik her türlü politik veya ekonomik girişime denir.

Ceza Rekabet Yasasını İhlalden Geldi

Rekabetten Sorumlu Komisyon Üyesi Margrethe Vestager, 2017 yılında dünyanın en popüler internet arama motorunu, daha küçük Avrupalı ​​​​rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde etmek için kendi fiyat karşılaştırmalı alışveriş hizmetini kullandığı için para cezasına çarptırdı.

Alışveriş davası, Google’ın son on yılda AB antitröst cezalarında 8,25 milyar avro topladığını gören üç karardan ilkiydi.

Antitröst uzmanları, şirketin, AB’nin daha güçlü argümanlara sahip olduğu Android mobil işletim sistemi ve AdSense reklam hizmetini içeren diğer iki karara karşı temyizlerde mağlubiyetle karşılaşabileceğini söylüyor.

Mahkemenin son kararında Komisyon’a verdiği destek, Vestager’ın Amazon, Apple ve Facebook‘a yönelik soruşturmalarında elini güçlendirebilir.

Google Rekabet Yasası İhlali İçin Avrupa'ya 2.8 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek

Avrupalı Karşılaştırmalı Alışveriş Hizmetlerine Karşı Google Rekabet Yasasını İhlal Etti

Mahkeme, “Mahkeme, Google’ın kendi karşılaştırmalı alışveriş hizmetini rakip karşılaştırmalı alışveriş hizmetlerine tercih ederek hakim durumunu kötüye kullandığına ilişkin Komisyon kararına karşı Google’ın açtığı davayı büyük ölçüde reddediyor” dedi.

Mahkeme, Komisyonun Google’ın uygulamalarının rekabete zarar verdiğini doğru bir şekilde bulduğunu ve şirketin ticari platformların varlığının güçlü bir rekabet olduğunu gösterdiği yönündeki iddiasını reddettiğini söyledi.

Komisyon, ihlalin ciddi niteliğini ve “söz konusu davranışın ihmalle değil, kasıtlı olarak yapıldığını” öne sürerek Komisyonun para cezasına destek verdi.

Google, kararı gözden geçireceğini ve rakipler için eşit bir oyun alanı sağlamak için Komisyonun kararına zaten uyduğunu söyledi. Avrupa’nın en yüksek mahkemesi olan AB Adalet Divanı’na (CJEU) itiraz edip etmeyeceğini söylemedi.

Komisyon kararı memnuniyetle karşılayarak, bunun piyasaya yasal netlik sağlayacağını söyledi.

AB yetkilisi yaptığı açıklamada, “Komisyon, işletmelerin ve kullanıcıların bağlı olduğu büyük dijital platformların rolünü ele almak için emrindeki tüm araçları kullanmaya devam edecek, son kullanıcılara erişim ve dijital hizmetlere erişmeye devam edecek.” Dedi.