Connect with us

Teknoloji Haberleri

Google Rekabet Yasası İhlali İçin Avrupa’ya 2.8 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek

Yazar

tarih

Google rekabet yasası ihlali için 2017 yılında dava edilmişti. Yakın zamanda sonuçlanan dava ile dünyanın en popüler internet arama motoru, daha küçük Avrupalı ​​​​rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde etmek için kendi fiyat karşılaştırmalı alışveriş hizmetini kullandığı için para cezasına çarptırdı.

Google, Çarşamba günü 2.42 milyar avroluk (2.8 milyar dolar) bir “antitröst” kararına karşı temyiz başvurusunu kaybetti; bu, Avrupa’nın rekabet şefi için AB’nin büyük teknolojiyi düzenlemeye yönelik üç mahkeme kararının ilkinde büyük bir kazanç elde etti.

Antitröst Nedir?

Antitröst, bir tür politik ve ekonomik bir uygulamadır. Ana firmanın büyük paydaşı olduğu, aynı tip ürünleri üreten kardeş şirketlerin yahut birbirleri ile sermaye ve ortak bağı bulunmayan fakat aynı tip ürünleri üreten farklı firmaların, aralarındaki ticari rekabeti önleyerek, karlarını yükseltmek gayesi ile resmen birleşmesi veya resmi olmayan biçimde ortak hareket etmesini engellemeye yönelik her türlü politik veya ekonomik girişime denir.

Ceza Rekabet Yasasını İhlalden Geldi

Rekabetten Sorumlu Komisyon Üyesi Margrethe Vestager, 2017 yılında dünyanın en popüler internet arama motorunu, daha küçük Avrupalı ​​​​rakiplerine karşı haksız bir avantaj elde etmek için kendi fiyat karşılaştırmalı alışveriş hizmetini kullandığı için para cezasına çarptırdı.

Alışveriş davası, Google’ın son on yılda AB antitröst cezalarında 8,25 milyar avro topladığını gören üç karardan ilkiydi.

Antitröst uzmanları, şirketin, AB’nin daha güçlü argümanlara sahip olduğu Android mobil işletim sistemi ve AdSense reklam hizmetini içeren diğer iki karara karşı temyizlerde mağlubiyetle karşılaşabileceğini söylüyor.

Mahkemenin son kararında Komisyon’a verdiği destek, Vestager’ın Amazon, Apple ve Facebook‘a yönelik soruşturmalarında elini güçlendirebilir.

Google Rekabet Yasası İhlali İçin Avrupa'ya 2.8 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek

Avrupalı Karşılaştırmalı Alışveriş Hizmetlerine Karşı Google Rekabet Yasasını İhlal Etti

Mahkeme, “Mahkeme, Google’ın kendi karşılaştırmalı alışveriş hizmetini rakip karşılaştırmalı alışveriş hizmetlerine tercih ederek hakim durumunu kötüye kullandığına ilişkin Komisyon kararına karşı Google’ın açtığı davayı büyük ölçüde reddediyor” dedi.

Mahkeme, Komisyonun Google’ın uygulamalarının rekabete zarar verdiğini doğru bir şekilde bulduğunu ve şirketin ticari platformların varlığının güçlü bir rekabet olduğunu gösterdiği yönündeki iddiasını reddettiğini söyledi.

Komisyon, ihlalin ciddi niteliğini ve “söz konusu davranışın ihmalle değil, kasıtlı olarak yapıldığını” öne sürerek Komisyonun para cezasına destek verdi.

Google, kararı gözden geçireceğini ve rakipler için eşit bir oyun alanı sağlamak için Komisyonun kararına zaten uyduğunu söyledi. Avrupa’nın en yüksek mahkemesi olan AB Adalet Divanı’na (CJEU) itiraz edip etmeyeceğini söylemedi.

Komisyon kararı memnuniyetle karşılayarak, bunun piyasaya yasal netlik sağlayacağını söyledi.

AB yetkilisi yaptığı açıklamada, “Komisyon, işletmelerin ve kullanıcıların bağlı olduğu büyük dijital platformların rolünü ele almak için emrindeki tüm araçları kullanmaya devam edecek, son kullanıcılara erişim ve dijital hizmetlere erişmeye devam edecek.” Dedi.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Haberleri

Bulut Bilişim Sistemlerine Yapılan Yatırımlar 56 Milyar Dolara Ulaştı

Yazar

tarih

Bulut Bilişim Sistemlerine Yapılan Yatırımlar 56 Milyar Dolara Ulaştı

Bulut bilişim sistemleri altyapı geliştirmesine yapılan yatırımlar 2022 yılı ilk çeyreğinde 2 milyar dolar arttı. Geçtiğimiz 2021 yılı ilk çeyreğine göre ise 14 milyar dolar artış gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Artan tedarik zinciri sorunları, siber güvenlik tehditleri ve jeopolitik istikrarsızlar küresel tedarik zincirlerini bulut depolama hizmetlerine yönlendirdi. Birçok kuruluş, donanım tedarik sorunu ve küresel anlamda artan enflasyon tehdidinden kendilerini korumak için bulut depolama hizmetlerine yatırım yaptı.

Canalys Araştırma Analisti Yi Zhang, “Bulut altyapı hizmetlerinin kullanım durumları genişledikçe, potansiyel karmaşıklık da artıyor. Hibrit ve çoklu bulut dağıtımlarının piyasada yaygın olduğunu görüyoruz. Hiper ölçekleyiciler, hızlı kanal geliştirmeye yatırım yapıyor ve ortaklar, fırsatlar arttıkça yanıt veriyor” dedi.

Lider Bulut Bilişim Sistemleri Sağlayıcıları

Konu ile ilgili Canalys verilerine göre lider bulut depolama hizmeti sağlayıcısı Amazon Web Services 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda %37 büyüdü. Amazon, T-Systems, Verizon ve Telefónica gibi telekomünikasyon şirketlerine odaklanarak önemli müşterilerin kazandığını duyurdu. Ayrıca telekomünikasyon şirketleri için 5G ağının benimsenmesini hızlandıracak bir otomasyon platformuna güç sağlamak için Tech Mahindra ile olan ilişkisini de geliştirdi.

Pazar payının %21’ine sahip olan Microsoft Azure, 2022 yılı ilk çeyreğinde %46 büyüme kaydederek dünyanın en büyük ikinci bulut depolama hizmet sağlayıcısı oldu.

Son olarak pazar payının %8’ine sahip olan Google Cloud, 2022 yılı ilk çeyreğinde %54 büyüme kaydederek dünyanın en büyük üçüncü bulut depolama hizmet sağlayıcısı konumunda yerini korudu. Google Cloud diğer bulut sağlayıcılardan farklı olarak dijital egemenlik, analitik, yapay zeka ve siber güvenliğe odaklanıyor.

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Apple CEO’su Pandemi Etkisi Hakkında Konuştu

Yazar

tarih

Apple CEO'su Pandemi Etkisi Hakkında Konuştu

Apple CEO’su Tim Cook, “2030 yılına kadar tedarik zincirimizde ve ürünlerimizde karbon nötr olmak için kaydettiğimiz ilerlemenin yanı sıra yeni ürünlerimize yönelik güçlü müşteri tepkisini görmekten memnuniyet duyduklarını” söyledi.

Apple, Covid ile ilgili aksaklıklar ve silikon kıtlığı nedeniyle karşılaştığı “tedarik kısıtlamalarına” rağmen, yıllık yüzde 9 artışla Mart çeyreğinde 97.3 milyar dolarlık bir gelir rekoru açıkladı.

CEO Tim Cook, “2030 yılına kadar tedarik zincirimizde ve ürünlerimizde karbon nötr olmak için kaydettiğimiz ilerlemenin yanı sıra yeni ürünlerimize yönelik güçlü müşteri tepkisini görmekten memnuniyet duyduklarını” söyledi. “Hem yarattığımız hem de geride bıraktıklarımız konusunda her zaman olduğu gibi dünyada iyilik için bir güç olmaya kararlıyız” diye ekledi.

Cook, Covid ile ilgili aksaklıklara ve endüstri çapında silikon kıtlığı ile yakından ilgilendiklerini söyledi. “Kısıtlamaların 4 milyar ila 8 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ettik” dedi ve bunların “öncelikle Şanghay koridoru etrafında toplandığını” da sözlerine ekledi. Olumlu yanı, “etkilenen son montaj fabrikalarının neredeyse tamamının şimdi yeniden başlatılmış olması” olduğunu söyledi. 

Apple CFO’su Luca Maestri ise şunları ekledi: “Dünya çapında en çok satan akıllı telefonlara baktığımızda, Mart çeyreğinde oldukça inanılmaz sonuçlar elde ettik. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk altı model iPhone’lar, Japonya’daki ilk dört, Avustralya’daki ilk beş, kentsel Çin’deki ilk altıdan beşi vb. Dolayısıyla iPhone 13 gerçekten küresel bir başarı elde etti” dedi.

Continue Reading

Teknoloji Haberleri

Huawei AR-GE’ye 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Yazar

tarih

Huawei AR-GE'ye 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Huawei Ar-Ge’ye 2021 yılında 22 Milyar Dolar Yatırım Yaptı.

Bloomberg, kendi verilerine dayanarak, Huawei Technologies’in 2021’de ABD yaptırımlarını atlatmak için 22 milyar dolardan fazla araştırma ve geliştirmeye (Ar-Ge) yatırım yaptığını yazıyor.

Çin’in en büyük teknoloji devi, son beş yılda Ar-Ge bütçesini neredeyse ikiye katlayarak 2021’de 22,1 milyar dolara ulaştı. Huawei, bu miktarın şirketin o yılki satışlarının yaklaşık %22.4’ünü temsil ettiğini söyledi.

Ajansa göre Huawei, Microsoft (22.2 milyar dolar), Apple (23,1 milyar dolar) ve Meta dahil olmak üzere geçen yıl Ar-Ge harcamaları 20 milyar doları aşan dünyadaki altı şirketten biriydi Facebook ve Instagram 24,7 milyar dolar ile Rusya’da aşırılık yanlısı olarak yasaklandı. En büyük Ar-Ge harcaması Amazon (56 milyar dolar) ve Alphabet (32.6 milyar dolar) tarafından yapıldı.

Continue Reading

Popüler