Hackerlar Rusya Resmi İnternet Sitesini Hackleyerek Bitcoin Satışı Yaptı

Hackerlar Rusya Resmi İnternet Sitesini Hackleyerek Bitcoin Satışı Yaptı

Kripto para dolandırıcıları, hackledikleri bir Rus hükümeti web sitesi aracılığıyla sahte bir bitcoin çekilişi düzenlediler. Saldırı haberi, yakın tarihli bir raporun Rusya’daki kripto ile ilgili dolandırıcılıktan kaynaklanan zararların bu yılın ilk yarısında 30 milyon dolar değerine ulaştığını ortaya koymasının ardından geldi.

Rusya’da Bölgesel Hükümet Web Sitesi Dolandırıcılar Tarafından Hacklendi

Rzn.info, kripto haber kuruluşu Forklog’un aktardığına göre, Moskova’nın yaklaşık 200 km güneydoğusundaki Rusya’nın Ryazan kentindeki yerel yönetimin ana web sitesi bilgisayar korsanları tarafından bir günde iki kez hedef alındı. Kimliği belirsiz saldırganlar, özel bir uygulama indirenlere kripto para sunan bir reklam yayınladı.

Kaynak: Rzn.info

Dolandırıcılar başlangıçta uygulamayı yükleyen her ziyaretçiye 0,025 ВТС gönderme sözü verdiler. Daha sonra teklifi, “Ryazani çevrimiçi piyango” olarak ilan edilen rastgele seçilen beş katılımcının her biri için 1.000 dolarlık bitcoin ödülü olarak değiştirdiler. Her iki reklam da resmi siteden kaldırıldı, ancak yerel haber kuruluşu reklamlardan birinin ekran görüntüsünü yayınladı.

Rusya’da Kripto Dolandırıcılığı Bu Yıl 30 Milyon Dolar Değerinde

Dünya çapında kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık hacmi 2021’de önemli ölçüde arttı. Yılın ilk yarısında kayıplar, geçen yılın aynı döneminde kaydedilen toplamın iki ila üç katı olan tahmini 1,5 milyar doları buldu. BT güvenlik şirketi Zecurion’dan uzmanlar konuya ilişkin iz.ru adresine açıklamada bulundu.

Bu haftanın başlarında yayınlanan rapora göre, Rusya Federasyonu’nda dolandırıcılık 30 milyon dolar yani neredeyse 2.2 milyar ruble, bu tutar küresel miktarın %2’sini oluşturuyor. Analistler, yükselişin ana nedenlerinin, geleneksel finansal piyasalardaki oynaklığın ortasında, sınırlı düzenlemelere sahip genişleyen bir sektörde hızlı kar elde etme arzusunun yanı sıra kullanıcıların dijital varlıklara artan şekilde maruz kalmasından kaynaklandığına inanıyor. Ayrıca, kripto dolandırıcılığının bu yıl artmaya devam etmesini ve yıllık %15’lik bir artışa yol açmasını bekliyorlar.

Temmuz ayında, Rusya Merkez Bankası (CBR) , yılın ilk altı ayında 146 finansal piramit planı belirlediğini duyurdu. Rakam, 2020’nin aynı dönemine kıyasla 1,5 kat daha yüksek. Düzenleyici, dolandırıcıların genellikle zayıf finansal okuryazarlığa sahip insanları kripto para birimleri veya kripto madenciliği ile bağlantılı yatırım dolandırıcılıklarına cezbettiğini söyledi. CBR, artışı “haksız piyasa katılımcılarının” artan faaliyetlerine ve Rusya’daki yatırım talebine bağladı.