Hindistan Merkez Bankası Başkanı Kripto Paralar Hakkında Endişeli

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Kripto Paralar Hakkında Endişeli

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, kripto para birimlerine yönelik yüzeysel talebin ve kamuoyuna duyurulan ilginin muhtemelen abartılı olduğunu ve potansiyel olarak daha fazla insanı yeni varlık sınıfına çekmek için bir pazarlama hilesi olduğunu söyledi.

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das Çarşamba günü, bu tür yatırımların neden olabileceği finansal istikrarsızlık konusundaki endişelerini yineledi ve hükümetin aktif olarak tavsiyelerini dikkate aldığını belirtti.

Shaktikanta Das, “İnsanlar belirli bir faaliyette bulunuyorlar; Bir merkez bankası olarak makroekonomik ve finansal istikrar açısından ciddi endişelerimiz var. Hükümete konuyla ilgili ayrıntılı önerilerimizi ilettik. Bildiğim kadarıyla konu hükümetin aktif görüşünde ve karar verecek” dedi.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı, kripto para birimlerine yönelik yüzeysel talebin ve kamuoyuna duyurulan ilginin muhtemelen abartılı olduğunu ve potansiyel olarak henüz merkez bankası tarafından onaylanmayan yeni varlık sınıfına daha fazla insanı çekmek için bir pazarlama hilesi olduğunu söyledi. 

Hindistan Merkez Bankası Başkanı: “Kripto Paralar Dikkate Değer Ancak Fiyatlandırma Konusunda Endişeliyim”

Das, “Yatırılan miktar açısından, kesinlikle büyüyor ve anekdot olarak çok fazla şey duyuyoruz. Ancak alıntılanan rakamlardan o kadar emin değilim. Çünkü sahip olduğumuz bilgi ne olursa olsun, makul bir güvenle, kripto piyasasındaki katılımcı sayısının abartılı göründüğünü söyleyebilirim.” dedi.

Hindistan, Yeşil Enerji Teşviki İçin Yeni Düzenlemeler Önerdi

Önerilen değişiklikler Hindistan'da bir karbon piyasasının gelişmesini kolaylaştıracak ve doğrudan tüketim veya şebeke yoluyla dolaylı kullanım olarak minimum yenilenebilir yeşil enerji tüketimini öngörecektir.Hindistan Enerji Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Hindistan'ın emisyonları azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadele için endüstrileri tarafından kullanılacak yenilenebilir enerjinin minimum payını belirlemek de dahil olmak

İlgili İçerik

ET raporuna göre, kripto yatırımcılarının çoğu 1.000 Rs ile 3.000 Rs arasında yatırım yaptı. Das, belki de mümkün olduğu kadar çok insanı kayıt altına alma çabası olduğunu da sözlerine ekledi.

1 Kasım tarihli daha önceki bir ET raporuna göre, son birkaç ay içinde, kripto para birimlerindeki Hint yatırımları 10 milyar doları aştı. Şu anda, yaklaşık 105 milyon vatandaş veya Hintlilerin %7,9’u, bir araştırma firması olan CREBACO tarafından derlenen verilere atıfta bulunarak, Hint borsaları aracılığıyla kripto para birimlerine yatırım yaptı.