Hindistan, Yeşil Enerji Teşviki İçin Yeni Düzenlemeler Önerdi

Hindistan, Yeşil Enerji Teşviki İçin Yeni Düzenlemeler Önerdi

Önerilen değişiklikler Hindistan’da bir karbon piyasasının gelişmesini kolaylaştıracak ve doğrudan tüketim veya şebeke yoluyla dolaylı kullanım olarak minimum yenilenebilir yeşil enerji tüketimini öngörecektir.

Hindistan Enerji Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın emisyonları azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadele için endüstrileri tarafından kullanılacak yenilenebilir enerjinin minimum payını belirlemek de dahil olmak üzere yeni kurallar önerdiğini söyledi.

Yeni Yeşil Enerji Yasası

Şu anda endüstriler tarafından kullanılan fosil yakıtlara alternatif olarak yeşil Hidrojeni teşvik etmeyi amaçlayan öneriler, Hindistan’ın 2001 Enerji Koruma Yasası’nda yapılacak değişikliklerle yürürlüğe girecek.

Enerji bakanlığından yapılan açıklamada, önerilen değişikliklerin Hindistan’da bir karbon piyasasının gelişmesini kolaylaştıracağı ve minimum yenilenebilir enerji tüketimini doğrudan tüketim veya şebeke yoluyla dolaylı kullanım olarak öngöreceği belirtildi.

“Bu, fosil yakıt bazlı enerji tüketiminin ve atmosfere karbon emisyonunun azaltılmasına yardımcı olacak.”

Hindistan, Yeşil Enerji Teşviki İçin Yeni Düzenlemeler Önerdi

Duyuru, Hindistan’ın net sıfır karbon emisyon hedefi ilan etme çağrılarını reddetmesinden ve dünyanın bu tür emisyonları azaltmak ve küresel sıcaklıklarda tehlikeli bir artışı önlemek için bir yol çizmenin daha önemli olduğunu söylemesinden birkaç gün sonra geldi.

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en büyük üçüncü sera gazı salan ülkesi olan Hindistan, Glasgow’da yapılacak gelecek haftaki iklim konferansında karbon nötr olma planlarını açıklama baskısı altında görünüyor.