Hisse Senetleri Yükselirken Bitcoin Düşüyor

Hisse Senetleri Yükselirken Bitcoin Düşüyor

Hisse senetlerinin yeni yıla yükselişini sağlayan momentum devam ederken, Bitcoin düşüyor ve Dow ve S&P 500 rekor seviyelerde açılma yolundayken bugün hisse senetlerinde yükseliş yaşandı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması için Vadeli İşlemler Endeks Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 36.585’te kapandıktan sonra 70 puan veya %0.2 daha yüksek bir açık gösterdi. S & P 500 son seansta rekor bir yüksek seviyede kapandıktan sonra nispeten daha yüksek bir açılış yolundaydı. Nasdaq için Vadeli İşlemler teknoloji ağırlıklı endeksin benzer şekilde yeşil renkte açılacak şekilde ayarlandığını gösterdi.

Denizaşırı, Londra’nın FTSE 100 İngiliz tüccarlar Pazartesi günü tatilden sonra 2022 yılının ilk seansına başlayınca %1,2 yükseldi. Tokyo’da Nikkei 225 Asyalı emsallerinden daha iyi performans göstererek %1.8 yükseldi.

Apple 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaştı

Aralık ayı boyunca ve Yeni Yıl’da hisse senetlerini yükselten ve Dow ve S&P 500’ün 2022’nin ilk işlem gününde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasına yardımcı olan ‘Noel Baba rallisinin’ ivmesi birkaç yavaşlama belirtisi gösterdi. Yatırımcılar, koronavirüs vakaları rekor seviyelere ulaşsa bile, Kovid-19’un ekonomi üzerindeki baskıları konusunda iyimser kaldı.

Oanda analistlerinden Jeffrey Halley, “Finansal piyasalar Yeni Yılınızı kutlarken, bir yatırımcı olarak sevinçli bir ruh hali içinde olmamak için bir neden bulmakta zorlanacaksınız. Tüm işaretler ABD ekonomisinin yıla devam eden toparlanma modunda başladığına dair işaretler var.” dedi. 

Manşetler ve yatırımcı duyarlılığı, Covid-19 vakalarında küresel bir artışa yol açan daha bulaşıcı ancak görünüşe göre daha hafif koronavirüs çeşidi olan Omicron’u çevreleyen verilere sabitlenmiş durumda. ABD’de Pazartesi günü bir milyondan fazla kişiye hastalık teşhisi konulduğunda – küresel bir rekor – insanlar kendi kendini tecrit etmeye başladıkça işgücü piyasası üzerindeki potansiyel etki konusunda endişeleniyor. Ancak şimdilik iyimserlik hüküm sürüyor.

Kovid-19 etrafındaki korkular Asya’da ve özellikle Çin’de daha belirgindi. Bölgedeki çoğu endeks Salı günü sağlam bir şekilde yükselirken, Hong Kong’lu Hang Seng dairenin ve Şanghay Kompozitinin üzerinde zar zor bitti %0.2 geriledi.

Deutsche Bank stratejisti Jim Reid, “Çin’deki düşüşler, kilitlenmelerin daha da uzatılmasının ortasında geldi ve Zhengzhou şehri (Henan eyaletinin başkenti) kısmi bir kilitlenmeye başladı” dedi. 

Reid, Covid-19 baskılarının üzerine Çin merkez bankasının likiditeyi boşaltmak için harekete geçtiğini de sözlerine ekledi. Bloomberg’in bildirdiğine göre, Çin Halk Bankası Salı günü kısa vadeli nakit enjeksiyonlarını azaltarak Ekim ayından bu yana en büyük likidite tahliyesine yol açtı.

Emtia piyasalarında ham petrol fiyatları, Rusya ve Suudi Arabistan’ı da içeren OPEC+ petrol üreticisi ülkeler grubunun toplantısı öncesinde yükseliyordu. Çoğu analist, grubun, pandemi dönemi kısıtlamalarını gevşetme programının bir parçası olarak, yazdan bu yana yaptığı gibi, Şubat ayında üretimi günde 400.000 varil artırma planlarına bağlı kalmasını bekliyor.

Uluslararası petrol kriteri Brent vadelileri %0,3 artışla 79,20$’a yükselirken, ABD’nin West Texas Intermediate ham petrolü vadeli işlemleri benzer şekilde 76,30$’a yükseldi.

Halley, “OPEC+’dan bu hafta herhangi bir değişiklik veya sürpriz beklemiyorum, ancak OPEC+ tehdidi bu hafta fiyatların altında bir taban tutmalı” dedi.

Ethereum ve Bitcoin Düşüyor

Bitcoin’in olduğu kripto para piyasalarında daha az iyimserlik vardı. Bitcoin %1 düşüşle 46.600 doların altına düştü. Daha küçük akran Eter, Ethereum ağının temelini oluşturan token benzer şekilde 3.800 doların altına düştü. Kriptolar, geçtiğimiz aydaki düşüşten büyük ölçüde çıkamadı.

Ethereum ve Bitcoin Düşüyor

İşte Salı Günü Hareket Eden Altı Hisse Senedi

Daimler (ticker: DAI.Germany) Frankfurt’ta %3’ten fazla arttı. Otomobil üreticisinin baş teknoloji sorumlusu Reuters’e, grubun çip arzının özellikle yılın ilk yarısında 2022’ye kadar kıt kalmasını beklediğini söyledi .

Pazartesi günü kısa bir süre 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştıktan sonra (bu piyasa değerine ulaşan dünyadaki ilk halka açık şirket) Apple (AAPL) ABD ön pazarında %0.4 yükseldi ve bu dönüm noktasını geri almaya yaklaştı.

Tesla, hafta sonu bildirilen dördüncü çeyrek teslimatlarının beklentileri çok aştığının ardından Pazartesi günü %13,5’lik bir rallinin ardından , (TSLA) piyasa öncesi dönemde %0,3 düşüşle gevşedi.

Cruise Line Carnival Corp. (CCL), Pazartesi günü %6,4’lük bir sıçramadan sonra %2,5 artışla ABD ön pazarında öne çıktı. Omicron’un operasyonları üzerindeki etkisine ve filolarındaki yolcular arasındaki vakalardaki artış da dahil olmak üzere, yolcu gemisi stokları genel olarak yukarı doğru seyrediyor.

AT&T, havacılık güvenliği endişeleri nedeniyle yeni bir 5G hizmetinin kullanıma sunulmasını iki hafta ertelemeyi kabul etmesine rağmen, (T) ve Verizon (VZ) hisseleri, piyasa öncesi %0,1 ve %0,3 artışla dirençliydi.