Honda Türkiye’de Bulunan Fabrikasını Kapattı

Honda Türkiye’de Bulunan Fabrikasını Kapattı

Honda, 2019 yılında yaptığı resmi açıklama ile Türkiye’deki üretimi sonlandıracağını ve Gebze’deki fabrikayı devredeceğini açıklamıştı. Bu ay son araç banttan indi ve fabrikada üretim durdu.

Honda, 2019 senesinde yaptığı resmi açıklama ile 2021 senesinde Türkiye’deki üretime son verileceğini duyurmuştu. Honda Türkiye, 24 senedir üretimi kesintisiz sürdürdüğü Gebze fabrikasında son aracını banttan indirdi.

Türkiye’deki Honda Civic üretimi yapılan açıklama ile son buldu. Kasım ayında satışa sunulması planlanan yeni nesil Honda Civic modelleri artık yurt dışından ithal edilecek.

honda türkiye

Gebze’deki Fabrikada 1100 Kişi Çalışıyordu

Honda’nın Gebze’deki fabrikası 80 bin metrekarelik bir alana sahipti. Fabrikada 1100 kişiye istihdam sağlanıyordu. Yıllık 50 bin araç üretimi gerçekleştirilen tesiste Honda modelleri Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Mısır ve İsrail’e de ihraç ediliyordu.

Honda Türkiye, hizmetlerine İstanbul’da bulunan Genel Müdürlüğünde devam edecek ve müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile faaliyetlerine devam edecek.

Honda’nın fabrikasını Mehmet Rüştü Başarın’ın sahibi olduğu Habaş devralacak. Habaş’ın devralınan fabrikada elektrikli ve hibrit araçların üretimi yapılacağı söyleniyordu. Söz konusu duyuru 2021 yılın mart ayında yapılmıştı.

İLGİLİ HABER: Küresel Otomobil Üretimi %9,3 Düşebilir.

Honda’nın çekilme kararı sadece Türkiye ile sınırlı olmayıp, Japon üretici ilk aşamada İngiltere‘deki fabrikasını kapatacağını duyurmuştu. Kapatma nedeninin Brexit oylamasından kaynaklandığı görülse de, daha sonrasında Türkiye’deki fabrikanın da kapatılacağı açıklanınca şirketin Avrupa‘daki üretimi sonlandıracağı ortaya çıkmış oldu.