İkinci El Cep Telefonlarında KDV İndirimi

İkinci El Cep Telefonlarında KDV İndirimi

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile ikinci el/yenilenmiş cep telefonlarında KDV indirimine gidildi. Yeni karar ile birlikte bu telefolardaki KDV oranı %18’den %1’e indirildi.

Artan döviz kuru sebebiyle söz konusu ithal telefon fiyatları ciddi şekilde fiyat artışı gösterdi. Kullanıcılar yayımlanan karar ile ikinci el/yenilenmiş cep telefonlarında fiyat indirimi bekliyor.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan 4517 sayılı kararı uyarınca, sertifikalı olan ikinci el/yenilenmiş cep telefonlarındaki KDV oranı %18’den %1’e indirildi.

Resmi Gazete Kararı

MADDE l- 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayili Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Himetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararin eki I sayılı listeye aşağıdaki sıra eklenmiştir.

“21- “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik’ kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indírimli orana tabi işlemlerine art iade hesabına, bu sıra kapsamında teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dâhil edilmez.),”

Kararı, yenilenmiş cep telefonlarının ekonomiye yeniden kazandırılması için güzel bir gelişme olarak yorumlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından şu açıklamayı paylaştı: