IMF, Çin’den Finansal Risklere İlişkin Açıklama İstedi

IMF, Çin’den Finansal Risklere İlişkin Açıklama İstedi


Washington merkezli Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin’i finansal risklere “açık ve koordineli” bir şekilde yanıt vermeye ve “mali politikasını bu yılın daraltıcı stratejisinden geçici olarak tarafsız bir konuma kaydırmaya” çağırdı.

Uluslararası Para Fonu tarafından 19 Kasım Cuma günü yayınlanan bir bildiride, “Çin’in ekonomik toparlanması sorunsuz ilerliyor, ancak düzensiz, ivmesi yavaşlıyor ve aşağı yönlü riskler birikiyor” dedi.

Bir Reuters raporuna göre, Uluslararası Para Fonu Çin’in ekonomik yavaşlamasının suçunu hükümet politikası desteğinin hızla geri çekilmesine, tüketimin bastırılmasına ve son zamanlarda elektrik arzı sıkıntısına ve gayrimenkul sektöründeki yatırımdaki yavaşlamaya bağladı.

Açıklamada, “Bu yıl uygulanan ve önemli ölçüde daraltılan maliye politikası, geçici olarak tarafsız bir konuma geçmeli ve geleneksel altyapı harcamaları yerine sosyal güvenliği güçlendirmeye ve yeşil yatırımı teşvik etmeye odaklanmalıdır.” denildi.

Finansal Risklere İlişkin Yeni Yapılandırma

Uluslararası Para Fonu ayrıca, “kapsamlı bir banka yeniden yapılandırma yaklaşımı”, piyasayı açma çabaları ve devlete ait işletmelerin reformlarını uygulama çabaları yoluyla Çin’in bankacılık sisteminin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Uluslararası Para Fonu’ndan yapılan açıklamada, yüksek kurumsal kaldıracın çözülmesine yönelik devam eden çabalara, “piyasa temelli bir iflas ve çözüm yapısının” kurulmasının eşlik etmesi gerektiği belirtildi.

Uluslararası Para Fonu, Pekin’in teknoloji endüstrisini güçlendirmesinin politika belirsizliğini artırdığı konusunda uyardı.

Çin’in ekonomik büyümesinin temel taşlarından biri olan gayrimenkul sektörü, bu yıldan bu yana sürekli olarak borç temerrüdü riskleri ve uyarılarıyla karşı karşıya kaldı, bu da Çin’in finans piyasasını çalkantılı hale getirdi, sadece gayrimenkul sektöründeki yatırım ve finansmanı caydırmakla kalmadı, aynı zamanda potansiyel olarak aşağı doğru sürükledi.

Bloomberg’in raporu, Çin’in gayrimenkul sektöründeki finansman üzerindeki ciddi kısıtlamalar nedeniyle Çin’in ekonomik büyümesinin son aylarda 1990’dan bu yana en düşük seviyesine düştüğüne dikkat çekti. Ancak Uluslararası Para Fonu, Çin’in emlak devi Evergrande Group’un temerrüde düşmesine ve iflasın eşiğine gelmesine neden olan borç krizinin şu anda Çin’in genel ekonomisi üzerindeki etkisinin ve etkisinin sınırlı olduğuna inanıyor.

Uluslararası Para Fonu’nun Çin heyeti başkanı ve Çin Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle istişareyi yöneten Asya-Pasifik Departmanı müdür yardımcısı Helge Berger, Bloomberg’e verdiği demeçte “politika yapıcıların kısıtlamak için araçları var (bu kriz), bu yüzden bu riski genişletmek veya gayrimenkul talebini ve yatırımı makro düzeyde etkilemek için hiçbir neden yok.” dedi.

Uluslararası Para Fonu, Çin ekonomisinin bu yıl %8,0, gelecek yıl ise %5,6 büyüyeceğini tahmin ediyor, ancak bu tahminleri aşağı yönlü revize etmeye zorlamanın risklerinin de “biriktiğini” kabul ediyor.

SP Global Evergrande’yi Değerlendirdi

SP Global Ratings'deki analistler, çok borçlu olan geliştirici China Evergrande'nin ana faaliyet alanını kaybetmesi nedeniyle temerrüde düşebileceğini söyledi.Evergrande, geçen yıl satışlara göre Çin'in en büyük ikinci emlak geliştiricisiydi. Birçok Çinli geliştirici gibi, şirket de tamamlanmadan önce tüketicilere daire sattı ve gelecekteki projeler için sermaye yarattı.

İlgili İçerik